İhsan Ozanoğlu kabri başında anıldı

Kastamonu’nun kültür, tarih, folklor, müzik ve edebiyatının en önemli isimlerinden olan; şair, halk bilimci, yazar, din adamı,  eğitimci, halk ozanı ve folklor araştırmacısı İhsan Ozanoğlu, ölümünün 37. yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Ozanoğlu’nun ölüm yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma programı dün kabri başında ve sonrasında da Üniversite’nin Bilgehan Bilgili Kütüphanesi Konferans Salonunda gerçekleşen programla sürdü.

Başta Çanakkale Türküsü olmak üzere, yaptığı derlemelerle çok sayıda eseri TRT arşivlerine kazandıran, Kastamonu tarih ve kültürünün zaptını tutmuş bir ilim ve sanat adamı olan İhsan Ozanoğlu’nun Duruçay Köyü’ndeki kabrindeki törene Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri de katıldı.

Üniversite’deki İhsan Ozanoğlu Konferansı’nda ise Günay Ozanoğlu aileyi temsilen bir konuşma yaparken, İhsan Ozanoğlu’nun derlediği türküler ve masallar da seslendirildi. Programda Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu ve  Yrd. Doç. Dr. Gülten Küçükbasmacı da çalışmalarıyla Ozanoğlu’nu anlattı.