Covid-19 fırsat ürünü mü ?

Bu günlerde Bölgesel Amatör Lig( BAL), amatörler ve diğer yaş grupları ile ilgili alınacak karar bekleniyor,

Büyük çoğunluğu futbolculardan oluşan kitleler sosyal medyadan, basın yoluyla veya kapılarının önüne kadar gidip TFF yönetimine veya amatör sporların başkanlarına tepki gösteriyor.

Tabii geçmişten gelen diğer tepkileri de yanına ekleyip misli misli yükleniyorlar.

Yıllar önce profesyonel liglere gelen yaş sınırı sonrası amatöre dönenlerin oradaki yaş sınırından dolayı da mağdur edildikleri kocaman bir gerçekken…

Sekiz aydır evine para götüremeyen futbolcular da, niye ligleri oynatmıyorsun dediği TFF de bu zor süreçten nasıl çıkacak?

Tepki verenlerin tek yere bakmak yerine bakış açısını büyütmesini gerekmez mi ?

Kulüp başkanları ve yöneticileri büyük çoğunluğu daha öncesinde 3. Lig ve 2. Lig kalan maçların oynatılmamasını neden istediyse Bölgesel Amatör Lig’in ve amatör liglerin başkan ve yöneticilerinin çoğunluğu da aynı şeyi düşünüyor.

Konu tamamen para,  ‘’Covid-19’’ salgını ise harcamalarını kesmek için harika bir ‘’fırsat ürünü’’ ve bunu kullanmak istemeleri.

Tepki verenlerin çoğunluğuantrenör, sporcular ve personelken…

Başkan ve yöneticiler en az taraf olanlar.

Mesele para;parası olanlar, kendince düşündükleri bir çok hazdan mahrum kalacağını bilen başkan ve yöneticiler, ne olacağı belli olmayan süreçleri kestiremedikleri için yatırım yapmak, yani para harcamak istemiyor.Olmayanlarda gerekli şartları zaten sağlayamıyor. Güzel niyetli azınlıklar her şartta hazırlar zaten.

Ligler oynatılsa da, oynatılmasa da, kulüplerini liglerden çekenler, kilit vuranları da muhakkak göreceğimiz bir süreçten geçeceğiz.

Kulüplerin çoğunluğunun TFF’ ye de bunu ilettiklerini düşünüyorum.

TFF bu süreçte ‘’Covid-19 Sağlık Rehberİ’’ diye kulüplerin yapması gereken sorumlulukları belirtildiği bir rehber yayınladı. BAL ligi ve diğer tüm yaş gurupları kulüpler bu rehberi ne kadar uygulayabilirdi.

Merak eden açıp okusun

Tesisi olmayan , şartları kötü olan kulüpler bunları yerine getiremezler.

Bu şartları oluşturamayacak kulüp başkan ve yöneticilere TFF elinden geleni yapsın diyeceğim, ama kulüpler zaten bu seneki liglere para harcamak istemiyor.

Sağlık şartlarını yerine getiremeyen kulüplere lig oynatmak da TFF’nin almak istemediği sorumluluk olarak karşımıza çıkıyor.

Bu durumla ilgili kararları yakın zamanda göreceğiz.

Kimse amatör planını liglere göre yapmasın…

TFF’den ziyade buna sebep, kulüp başkanları ve yöneticilerinin çoğunlukla bu fırsat ürününü seçmiş olmasıdır.

Bu dönemde her kesim kendini savunabilir, ama mağduriyetin merkezinde futbolcu kardeşlerimizin olduğubir gerçektir.

ONUR BEŞEL