Cumhuriyet aşkı

Kastamonu, cumhuriyetin  94. yılını cumhuriyet ve Atatürk sevgisini, son dakikada gelen yer değişikliğine karşın  Olukbaşı’na koşarak ve salondan taşarak gösterdi.

Hava muhalefeti nedeniyle Cumhuriyet Alanı’ndan kapalı alana alınan kutlama töreni, çok sayıda kişinin dışarıda kaldığı Atatürk Spor Salonu’nda coşku içinde gerçekleşti

Cumhuriyet’in kuruluşunun 94. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı. Hava muhalefeti nedeniyle Atatürk Spor Salonu’na alınan törene halkın ilgisi büyüktü. Atatürk Spor Salonu’nun içerisi hınca hınç dolunca bir çok vatandaş salona giremedi.

İlimizdeki kutlamalar cumartesi günü gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile başladı. Dün de, hava muhalefeti gerekçe gösterilerek Cumhuriyet Meydanı’ndan  Atatürk Spor Salonu’na alınan kutlama töreni, salonu tıklım tıklımdolduran Kastamonuluların ellerinde dalgalanan bayraklarla coşku içerisinde gerçekleşti.

Kutlama töreninde en büyük alkışı ise 5.Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Gösteri Timi aldı.

Törende konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “Cumhuriyetimizin 94’üncü yaşı kutlu olsun. Bugün bayram sevinci ile doluyuz” dedi.

100 yıldır ülkemiz üzerinde çeşitli oyunlar oynandığını, ancak buna rağmen ayakta kaldığımıza değinen Vali Yaşar Karadeniz, “Tüm oyunlara rağmen dimdik ayaktayız. Balkan devletlerinin milletimizi yok etme saldırılarından 29 Ekim 1923’te güneş gibi parlayarak çıktık. Bugün Cumhuriyetimiz çevremizdeki ülkeleri de aydınlatmaktadır” dedi.

15 Temmuz günü yaşanan hain darbe teşebbüsüne rağmen, kısa sürede toplanan ordunun güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu paramparça ettiğine dikkat çeken Vali Karadeniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gösterdiğimiz bu tabloya rağmen ülkemiz üzerinde hala karamsarlık tablosu oluşturulmaya çalışılmaktadır. Türk milleti şanlı tarihine baktığında, en zor zamanda bile karamsarlık göremeyiz. Hep kahramanlık görürüz.Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli direnişi başlattığı dönemdeki ülkemizin durumu bugünden çok daha kötüydü. Buna rağmen Atatürk ve silah arkadaşları, karamsarlığa kapılmak bir yana, düşmanı topraklarımızdan atana ve çocuklarımıza güzel gelecek bırakana kadar mücadelelerini sekteye uğratmadırlar. Bu mücadelede İzmirli Hasan Tahsin’de, Kahramanmaraşlı Sütçü İmam’da vardı. Kastamonulu Şehit Şerife Bacı’dan, çocuğu da Milli Mücadele’nin kahramanlarıdır. Kısacası genç, yaşlı, kadın, erkek herkes düşmana karşı durmuştur.”

Vali Karadeniz, konuşmasında gençlere de seslenerek, “Sevgili gençler; bugün Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken ve Kurtuluş Savaşı’nı dinlerken o insanların zor şartlarda neler başardığını unutmamalıyız. Tarihimizde karamsarlık yoktur. Olmamıştır ve olmayacaktır. Bugünümüzü yaşarken sahip olduğumuz bağımsızlığımızı ve Cumhuriyetimizi vatan için savaşan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlere borçlu olduğumuzu unutmamalıyız. Hain terör teşebbüsüne engel olmak için canını veren 15 Temmuz Şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizi bağrımızda yaşatacağız. Geçmişe saygı ve sevgi ile bakarken, geleceğe de umutla bakmalıyız” dedi.

Vali Yaşar Karadeniz’in konuşmalarının ardından öğrenciler günün anlam ve önemine dair şiirler okunurken, halkoyunları ekiplerinin gösterileri ve sporcuların gösterileri büyük alkış aldı. Türk bayrakları ve flamalarının salon içerisindeki geçişinin ardından kamu kurum ve kuruluşların araçlarının şehir genelinde attığı geçit töreni ile program sona erdi.