“Daha yapılacak çok iş var”

Devrekani’de düzenlenen muhtarlar toplantısına başkanlık eden Vali Vekili Yaşar Karadeniz, “Yatırım programları çerçevesinde önümüzdeki çalışma sezonunda daha yapılacak çok iş var. Burada not alınan konular bizler tarafından takip edilecek,  neticelendirildiğinde ise sizler de bunu göreceksiniz. 2017 yılının yatırımcı kuruluşları açısından,  ilimiz açısından,  hem de her iki ilçemiz açısından başarılı bir şekilde geçmesini diliyorum” dedi.
Vali Vekili Yaşar Karadeniz, ilçelerdeki muhtar toplantılarını Devrekani’yle sürdürdü.
İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğünün genelgesi gereğince yapılan
toplantıya, Devrekani Kaymakamı Ekrem Çecen, Seydiler Kaymakamı Yusuf Kaptanoğlu, Devrekani Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu, Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Şahin, İl Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabuk, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Selim Kapancı, kurum müdürleri, Devrekani’den 65, Seydiler’den de 25 muhtar katıldı.
Vali Vekili Karadeniz, “Toplantılar İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun yayınlamış olduğu bir genelge çerçevesinde yapılmakta. Bu toplantılarda amaç köylerimizin ve mahallelerimizin sorunlarının bizatihi kurum müdürleriyle yan yana gelerek görüşülmesi, yapılabilecek olan hususlara yönelik çözümler üretilmesi, ayrıca  bu programlar  bölgemizi tanımak adında iyi bir fırsat. Sizlerden gelen taleplerin alındıktan  sonra her kurum müdürlerimiz kendisiyle ilgili konularda gerekli cevapları yada yapılabilecek çalışmaları sizlere belirtecekler” dedi.
Muhtarların köyleri ile ilgili katı atık tesisi, arıtma tesisi,  kanalizasyon, asfalt yol, grup yolları, bağlantı yollarına ilişkin talep ve sorunlarının  konuşulduğu toplantıda kurum amirleri çalışma alanları  ile ilgili olarak   yapılan çalışmalar faaliyetler ve planlanan projeler hakkında bilgi verdi.
Devrekani ve Seydiler  kaymakamları;  KÖYDES kapsamı çerçevesinde  ihtiyaçların belirlenerek sorunların hızla ortadan kaldırılması için çalışmaların devam ettiğini söylediler.
İlgili kurum amirlerinden verilen cevaplarda katı atık tesisi bulunan  köylerde arıtma tesisinin de yapılması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından  gerekli çalışmaları yaptığı bilgisi verildi.
İl Özel İdaresine gelen  ödeneğin büyük bir bölümünün kanalizasyon yapımı için  ayrıldığı ancak konunun İlçe ve köy kriterleri çerçevesinde  değerlendirildiği, BSK yapılacak köy yolları için  ihaleye çıkıldığını, Devrekani’yi Taşköprü’ye bağlayan ana grup köy yolunun tespit edildiği, Valiliğin destek ve himayelerinde asfalt yol + BSK + plant yol çalışmalarına  hızla devam edildiği, gelecek olan  ödenekle ertelenmiş, yapılması öncelikli  olan işlerin çözülmesi  için bir an önce hamle yapılacağı da İl Genel Sekreterliği tarafından belirtildi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce de görev alanlarına  giren konularda vatandaşlara ulaşılarak, yerinde incelemelerde bulunulması, taleplerin dinlenmesi ile  gerekli çalışmaların yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Okullarında  başarı oranının yüksek olduğu,  her iki ilçede de  derslik başına düşen öğrenci sayısı  ve  öğretmen kadrosu konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce  bilgilendirmelerde bulunuldu.

İş- Kur İl Müdürlüğünden, çalışma hayatı istihdamı konusunda çalışmalar ve taleplerin değerlendirildiği bilgisi alındı.

Tarım İl Müdürlüğünün yaptığı açıklamada ise, Genç Çiftçi Projesinden hibe verildiği ve müracaatların ise 5 Mayıs tarihinde  sona ereceğini belirtildi.

Tarım İl Müdürlüğü ve Halk sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Kene ile mücadele konusundaki en önemli mücadele yolu olan büyükbaş hayvanların ilaçlanması çalışmalarında ve  yine köylerinde bulunan su depolarının bakım ve onarımlarının yaptırılması ile güvenliğinin sağlanması hususunda  köy muhtarlarından  takipçi ve destekleyici olunması yönünde  yardım istendi.

Orman yönünden zengin olan her iki ilçede  de oluşabilecek herhangi bir  orman yangınında  önleyici tedbirlerin alınması konusunda ise Orman Bölge Müdürlüğünden yardım talebinde bulunuldu.

İlçelerin büyüklüğü, merkeze yakınlığı ve norm kadrolara uygun olarak her kurum tarafından  kendi alanlarında  ilçede  başarılı bir şekilde hizmet verildiğine   dikkat çeken  Vali Vekili Yaşar Karadeniz, “Yatırım programları çerçevesinde önümüzdeki çalışma sezonunda daha yapılacak çok iş var. Burada not alınan konular bizler tarafından takip edilecek,  neticelendirildiğinde ise sizler de bunu göreceksiniz. 2017 yılının yatırımcı kuruluşları açısından,  ilimiz açısından,  hem de her iki ilçemiz açısından başarılı bir şekilde geçmesini diliyorum” şeklinde konuştu.