İrfan meşalesinin gurur günü

Tarihi Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi, kuruluşunun 132. yılını, beş yılda bir yapılan kapsamlı kutlama programlarını beklemeyip il içi ve dışından gelen mezunlarıyla birlikte kutladı.
Liseliler Atatürk Anıtı’na çelenk koyup saygı duruşunda bulunurlarken Okul Müdürü Birol Yılmaz, okulun tarihçesini hatırlattı ve “Okulumuz bilimde, eğitimde, siyasette, sporda, sanatta, edebiyatta yurda sayısız şahsiyetler yetiştirerek yurdumuzu hep aydınlatmış koca bir ‘irfan meşalesi’ olmuş büyük bir lisedir. Büyük meşalede kıvılcım, bu büyük çatıda yetişmiş birer birey olarak gururluyuz. Bu okulun mezunları, meslekleri ne olursa olsun mezun oldukları üniversitenin adını söylemezler. Biz ‘Abdurrahmanpaşa Lisesi mezunuyuz’ derler. Çünkü Abdurrahmanpaşalı olmak ayrıcalıktır” dedi.
“İrfan Meşalesi Abdurrahmanpaşa Lisesi” konulu kompozisyon yarışmasında “Koca çınar” adlı yazısıyla birinci olan 12 D sınıfı öğrencisi Hilal Gültekin’e ödülünün verildiği törende, okulun en eski mezunlarından Türkiye Muharrip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı emekli Hakim Albay Ali Cesuroğlu ve Dernek Başkanı Nurten Ciğerci de birer konuşma yaptı. Ciğerci, “Uluönderimiz, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yoldan asla ayrılmayan ve ayrılmayacak olan lisemiz olan koca çınarımızı okulumuz öğrencisi Hilal Gültekin arkadaşımız çok güzel açıklamış” diye konuştu.
Konuşmaların ardından okulun halkoyunları grubunun gösterisi izlendi, daha sonra da okul bahçesinde geleneksel pilav ikramı yapıldı ve mezunlar hasret giderip anılarını paylaştı.
Lise’nin “onursal müdürü” İsmail Dönmez, eşinin operasyon geçirdiği Ankara’da bulunduğu için yıllar sonra ilk kez kuruluş yıldönümü törenine katılamadı.