DEV YURT AÇILIYOR

Kastamonu Üniversitesi kampüs alanında Selni İnşaat tarafından yap-işlet-devret yöntemiyle inşa edilen 2 bin 720 kişi kapasiteli dev öğrenci yurdunun önündeki ruhsat engeli kalktı.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın iskan ruhsatını imzaladığı yurdu Selni İnşaat’ın sahibi Selami Ataç’la anlaşmaya varan Kredi ve Yurtlar Kurumu (Yurtkur) işletecek.

Kurum Genel Müdürü Sinan Aksu, dev yurdun kısa sürede açılacağını twitter hesabından teyit etti. Aksu’nun retweetlediği Kastamonu KYK mesajına göre, yurt “Kız Yurdu” olarak hizmet verecek.

Yükseköğrenimdeki barınma sorununa önemli ölçüde çözüm getirecek dev yurdun önündeki engel kalktı.
Yapı ruhsatı alınmadığı için Belediye tarafından para cezası uygulanan ve ödeme yapılmadığı için de iskan ruhsatı verilmediğinden tıkanan süreç, geçtiğimiz günlerde Vali-Belediye Başkanı-Rektör üçlü görüşmesiyle çözüm noktasına gelmiş, yurdu yap-işlet-devret modeliyle inşa eden Selni İnşaat da işletmecilik konusunda Kredi ve Yurtlar Kurumu’yla anlaşma sağladıklarını açıklamıştı.
2720 yatak kapasiteli öğrenci yurdunun geciken yapı kullanım izin belgesi ve iskan ruhsatının Belediye İmar Müdürlüğü tarafından imzalanarak, Rektörlüğe, yüklenici firma Selni İnşaat’a ve yurdun işletmesini yapacak Kredi ve Yurtlar Kurumu’na Başkan Tahsin Babaş imzasıyla gönderildiği öğrenildi.
Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Sinan Aksu, dev yurdun kısa sürede açılacağını twitter hesabından teyit etti. Aksu’nun Kastamonu retweet ettiği Kastamonu KYK’nın mesajında yurdun, “Kız Yurdu” olarak hizmet vereceği ibaresi yer aldı.
Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından işletilecek yurt için, şu anda geçici olarak kamu kurum ve kuruluşların misafirhanelerinde kalan öğrenciler önümüzdeki hafta içinde kayıtlarını yaptırmaya başlayabilecekler.
2 bin 720 yataklı öğrenci yurdunun ilk bloğu yakın bir zaman içinde öğrencilere kapılarını açacak.
Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun talep ettiği öğrenci çamaşırhanesi, idare bölümleri ve yurt çevresinin emniyeti için tel örgüye alınması talebinin de yüklenici firma tarafından kabul edildiği de öğrenildi. TURGUT YILMAZ