“Devrekani Çayı zehir akıyor”

 

İlimizin en büyük çevre sorunlarından biri durumuna gelen Devrekani Çayı’yla ilgili soruları cevaplayan seydiler Belediye Başkanı Şahin, Dereyi kirletmek için herkes adeta yarış ediyor. Fabrika atıkları da dereye karışıyor” dedi.

Bir zamanlar balık tutulabilen, yüzülen, bulaşık ve buğday yıkanan Devrekani Çayı’nda şimdi kurbağa bile yaşamıyor.

Büyük bir çevre sorunuyla karşı karşıya olan Devrekani Çayı ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Şahin, “Dereyi kirletmek için herkes adeta yarış ediyor. Fabrika atıkları da dereye karışıyor. Biz, bizimle ilgili bölüm için kanalizasyonu 2016’da bitirmek için uğraş veriyoruz, ancak 2017 yılına kadar tamamlamak için zaten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na noterden tasdikli taahhütname verdik. Bitireceğiz ve bir daha bu derenin kirletilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Devrekani Çayı’nın kaderine terk edildiğini ifade eden vatandaşlar, çayın eski temizliğine ve güzelliğine kavuşması için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyor. Vatandaşlar ise “Su değil zehir akıyor. Çayın kurtarılıp yeniden Kastamonu’ya kazandırılmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu. (KGC)