Dolmuşa zam talebine ret

Belediye Meclisi Ocak ayı ikinci toplantısını önceki akşam yaptı. Tahsin Babaş’ın Ankara’da oluşu nedeniyle Başkan Vekili Eşref Can başkanlığında toplanan Meclis, ilk toplantıda gündemine gelip komisyona havale ettiği dolmuş zammını ele aldı.

Kastamonu Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin,maliyet artışını ve 18 aydır artış yapılmadığını  gerekçe göstererek bulunduğu zam talebi komisyonun raporu doğrultusunda oybirliğiyle reddedildi.

Kooperatif zam talebiyle ilgili başvurusunda, 170 kuruş olan sivil toplu taşıma ücretinin 2 liraya, 150 kuruş olan öğrenci taşıma ücretinin de 150 kuruşa çıkarılmasını isterken şöyle demişti:

“Kastamonu Belediye Meclisi’nin daha önceki kararı ile şehiriçi sivil tam ve şehir içi öğrenci ücretine zam yapılmış olup, Kastamonu Belediye Meclisi’nin daha sonraki kararı ile sivil ve öğrenci ücretlerinde indirim yapıldı. Yine Meclisin 2014 yılında verdiği ücret artışındanbu tarafa 18 aydır sivil ve öğrenci ücretine zam yapılmamıştır. O tarihten bu tarafa akaryakıt fiyatlarına zam yapılmamış olsa da ortalama bütün ortak giderlerimizde (Yedek parça,lastik, vergiler, harçlar, araç muayene bandrol, slgorta maliyetleri, amortisman gibi) yüzde 50’ye yakın ve yüzde 50’den fazla artmış olup genel ekonomik koşullar nedeni ile de üyelerimiz çok zor durumdadır. Buna göre şehiriçi öğrenci yolcu tarifesi 1.20’den 1.50’ye, şehir içi tam yolcu tarifesi 1.70’den, 2.00 TL’ye ve Gölköy yolcu ücret tarifesi de 1.70’den 2.00 TL’ye çıkarılmasını talep ediyoruz”

5 imar konusu görüşüldü

Belediye Meclisi önceki akşamki oturumunda ayrıca imar konularını da ele aldı. Cem Çelik’in komisyon raporlarını okuması ile birlikte beş imar konuları da görüşülerek karara bağlandı.

İlk gündem maddesi olan Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğünün talebi olan Saraçlar Mahallesi’ndeki orman vasıflı hazine taşınmazının yola ve parka gitmesi nedeniyle tekrardan konunun değerlendirilmesi talebinin ertlenemesine oybirliğiyle karar verildi.

Diğer gündem maddeleri olan Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü’nün Kuzeykent ve Candaroğulları Mahallesi ile Emirler Köyü Batı Çevre Yolu (Kuzeykent) Köprülü Kavşağı’nın Karayolları Kamulaştırma hatına göre imara işlenmesi kabul edilirken, Enver ve Sabri Parmaksızoğlu ile Ümran Hacıbeyli’nin Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki değişik emsallerin imar adası olarak belirlenmesi talebi reddedildi. , Necdet Küçükbaş’ın İnönü Mahallesi’ndeki konut dışı kentsel çalışma alanının yapılaşma koşulları değiştirilmeden akaryakıt ve servis istasyonu alanına dönüştürülmesi ve İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün konut alanının yapılaşma şartları değiştirilmeden Belediye hizmet alanına dönüştürülmesi talepleri oybirliğiyle kabul edildi.