Dünya ortalamasının 1.5 katı verim

  • Devrekani’de 1998’de tanıtıcı çalışmalarla başlayan patates üretimi, aradan geçen 22 yılda 5 bin dekarlık alana yayıldı.
  • Belediye Başkanı Altıkulaç, “Dünya ortalamasının 1-1,5 katı kadar daha fazla bir ürünün alınması Devrekani patatesinin değerinin ne kadar güzel olduğunu gösteriyor” dedi.
KASTAMONU’NUN DEVREKANİ İLÇESİNDE 5 BİN DEKAR ALANDA EKİLEN PATATESİN HASADI TAMAMLANDI. (VEDAT YUNUS İKİZOĞLU/KASTAMONU-İHA)
Kastamonu’nun Devrekani ilçesinde 5 bin dekar alanda ekilen patatesin hasadı tamamlandı.

Devrekani’de patates hasadı tamamlandı.  Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, üretimle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Devrekani’deki 5 bin dekar alanda bu yıl patatesin üretimi yapıldı. Patates ekiminin serüveni 1998 yılında demonstratif (tanıtıcı) çalışmalarla başlamıştı. Biz, o dönemde Devrekani’de üç ayrı noktada her parselde üçer tane demosrasyon sahaları oluşturarak bölgeye en güzel patatesin hangisi olduğunu bulmaya çalıştık ve netice itibariyle Van Gogh, Carmona ve Melody cinslerinin Devrekani’ye adapte olabilen en güzel patates cinsleri olduğunu tespit ettik. Devrekani’deki patates üretimine bakıldığı zaman Dünya ortalamasının 1-1,5 katı kadar daha fazla bir ürünün alınması Devrekani patatesinin değerinin ne kadar güzel olduğunu gösteriyor.”

 

Devrekani’de dekar başına 3-3,5 ton civarında patates aldıklarını söyleyen Başkan Altıkulaç, “Patates hasadı ilçemizde bitti, dekardan 3-3,5 ton civarında patates aldık. Rekoltemiz güzel, Dünya ortalamasına bakıldığı zaman 2-2,5 ton civarında bir patates üretimi söz konusudur, ama Devrekani topraklarının patates tarımına daha uygun olması bizim rekoltemizin 3-3,5 ton civarında olmasına sebep oluyor. Patates tarımı ilçemizde yaklaşık 75 civarında çiftçimiz tarafından ticari amaçla yapılıyor. Bu da bölge ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor” diye konuştu. İHA