Beton bloklar denize indiriliyor

Abana Sahil Tahkimatı Projesi’nde hazırlanan beton bloklar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü ekiplerince denize indirilmemeye başlandı.

Proje kapsamında, 2,5 kilometrelik bir alanda deniz içerisine 20 tane yatay-batık mendirek inşa edilecek. Abana Belediye Başkanı Yunus Akgül de çalışmaları bizzat takip ediyor.

Abana için büyük önem taşıyan sahil tahkimatı projesi için çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Bu kapsamda, şu ana kadar denize yerleştirilmek üzere yaklaşık 7 binin üzerinde beton blok döküldü. Bir yandan bu çalışmalar devam ederken diğer taraftan ise Harmason mevkisinden ilk mendireğin denize yerleştirilmesi için sahilden yol yapıldı ve beton bloklar vinç yardımıyla denize indiriliyor.

Proje çerçevesinde 50 metre genişliğinde, 50 metre aralıklarla toplam 20 adet mendirek denizle buluşturulacak. Bir mendirekte ise 600 adet blok yer alacak.

Proje tamamlandığında Abana sahili Karadeniz’in hırçın dalgalarından korunmuş olacak. Dalgalar sahile ulaşamadığı için de Abana sahilinde kilometrelerce uzunluğunda doğal bir kumsal da oluşmuş olacak. Bu durum ilçe turizmi için de büyük avantaj sağlayacak.