“Durumu en iyi olan illerdeniz”

Vali Yaşar Karadeniz, dün öğlen TRT Radyo 1’de Haber Yorum programına bağlandı ve ilimizdeki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ramazan bayramı süresince uygulanan sokağa çıkma yasağına değinen Vali Karadeniz, “Kastamonu’da ilk kez sokağa çıkma yasağı uygulandı. Bizim için bu isabetli bir karar oldu. Kastamonu dışarıya yoğun göç vermiş bir il. Bayramlaşma için ilimize yoğun bir insan nüfusunun gelmesi bekleniyordu. Bu hareketlilik virüsü tetikleyecekti. Bu kararla birlikte riski en az seviyeye indirdik” dedi.

Kastamonu genelinde vaka sayısının çok fazla olmadığını söyleyen Vali Karadeniz, “Vaka sayımız çok yoktu. Ancak son bir haftadır bir ilçemizde bir işyeri kaynaklı vakalar geldi. Bu biraz sayımızı yükseltti. Genel olarak baktığımızda bu süreçte durumu en iyi olan illerden birisiyiz. Bu konu rehavete kapılmaya gelmeyen bir konu. Yeni vakaların çıktığı ilçemize baktığımızda, bir bulaşmanın ne boyutlara ulaştığı bize ders verici nitelikte. Tedbirleri unutmamamız gerekiyor” diye konuştu.

Kastamonu’da şu ana kadar 30 yerleşim yerinde karantina uygulandığını da söyleyen Vali Yaşar Karadeniz, “Bu karantinaların 29’u sona erdi. Sadece merkez ilçemize bağlı Yolkonak Köyü’nün Kımız bağlısında karantina sürüyor. Vaka sayılarının arttığı ilçemizde şu an böyle bir uygulamamız yok. Çünkü kaynak ve temaslılar belli” dedi.

İl olarak seyahat kısıtlamasının olmadığını belirten Vali Karadeniz, “Ancak büyükşehirlerden virüsün gelmemesi ve geldiğinde yayılmaması için dışarıdan gelenlerde ikametleri il sınırı dışında olanların kayıtları jandarma ve emniyet birimlerimiz tarafından alınarak Sağlık Müdürlüğü’ne iletildi. Bu bilgiler çerçevesinde de bu kişiler 15 gün süreyle bulundukları ikamette karantinaya alındı ve sağlık birimleri tarafından izlendi. Bu şekilde bugüne kadar 50 bin vatandaşımız takip edildi. Aynı şekilde izin alarak kişileri de aynı yöntemle takip ettim. Bu aldığımız tedbirlerin en önemlisiydi” şeklinde konuştu.

Maske zorunluluğunun uygulandığı ilk illerden birisinin Kastamonu olduğuna da dikkat çeken Vali Karadeniz, “Normalleşme sürecine geçtikçe maskemizi muhakkak takacağız. Sosyal mesafeye ve kişisel hijyene uyacağız. Bunları bir zorunluluk haline getirdik” dedi.

Tedarik zinciri içerisindeki her faaliyetin aksatılmaması için çalışmalar yapıldığını ve çiftçiler, tarım ve hayvancılıkla uğraşanları da bu kısıtlamalardan muaf tuttuklarını söyleyen Vali Karadeniz, ekonomik faaliyetlerin devam etmesini sağladıklarını ve bu uygulamalar kaynaklı da bir olumsuzlukla karşılaşmadıklarını belirtti.

“TURİZM FAALİYETLERİ İÇİN ÖN ÇALIŞMA”

Turizm faaliyetleri için ön bir çalışmayı yaptıklarını da söyleyen Vali Karadeniz, “Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler bakanlıkların tedbirlerini uygulamak zorundalar. Gelecek misafirlerin rahat etmeleri ve endişeye kapılmamaları için tüm sektör üzerine düşeni yapmalı. Tesislerde hijyen önlemlerinin alınması çok önemli. Gelen ziyaretçilerin sağlık kontrollerinden geçirilmesi, en azından ateşlerinin kontrol edilmesi gerekiyor. Ortak kullanım alanlarında maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulması da çok önemli. Artık insanlar turizm alışkanlıklarını da değiştirmek zorunda. Daha butik, daha nezih, az yoğunluğun olduğu yerleri tercih edecekler. Bizler de planlamalarımızı bu çerçevede yapıyoruz. Kastamonu’daki işletmeler buna hazır. Kastamonu’nun doğal ve tarihi güzellikleri bu ekonomik canlanmayı getirecektir. Bu ortamda virüs bulaşmasını en aza indirmek için daha butik işletmelere tercih artacaktır. Konak turizminin de önemli kentlerinden olan Kastamonu bu avantajı elinde bulunduruyor. Kastamonu dışındaki hemşerilerimiz de memleketlerini çok özlediler. Kısıtlamalar sonrasında onlar da memleketlerine geldiklerinde ekonomik canlanmaya katkı sağlayacaklardır.Kastamonu ekonomisinde hızlı bir toparlanma bekliyoruz. Üretim yapan fabrikaların birçoğu üretimlerini bu süreçte devam ettirdi.