Eğitim sendikalarının ‘Yetki’ tartışması

  • Türk Eğitim Sen Başkanı Nedim Afacan, “Listelerde 2 büyük hata yapıldığı sendikamızca tespit edilmiştir” derken, Eğitim Bir Sen Başkanı Orhan Sancaktaroğlu ise “İmzaladığınız kurum mutabakatlarına şerh düştünüz mü?”  dedi.

Eğitim Bir-Sen’in ‘yetkili sendikayız’ çıkışına Türk Eğitim-Sen’den cevap geldi. Türk Eğitim-Sen Kastamonu Şubesi Başkanı Nedim Afacan, konu ile ilgili sosyal medya hesabından değerlendirme yaptı. Bu değerlendirme üzerine Eğitim Bir Sen Kastamonu Şubesi Başkanı Orhan Sancaktaroğlu yeni bir açıklama yaptı.

Üye sayılarını gösteren listedeki hataya dikkat çeken Nedim Afacan, hatanın düzeltilmesini beklediklerini söyledi.

Afacan, açıklamasında şunları söyledi: “İlimiz basınına da yansıyan ve ilimiz genel yetkili sendikanın Eğitim Bir Sen olduğuna dair haberler doğruyu yansıtmamaktadır. 22 Temmuz 2020 tarihinde şahsımın da imzası olan bir mutabakat metni imzalanmıştır. Bu imza aşamasında ilimizde ve ilçelerimizde üye sayılarını gösteren liste sendikalara dağıtılmıştır. Bu listeler şubemizde incelenmiş kasıtlı olup olmadığını bilemediğimiz 2 büyük hata yapıldığı sendikamızca tespit edilmiştir. Milli Eğitim Müdürlüğümüzde tutanak imzalayan komisyon başkanlığını yapan ilgili müdür yardımcımız aranarak aynı gün 18.00 civarı durum anlatılmış düzeltme talep edilmiştir. Sonrasında bu tespit yazılı olarak da Milli Eğitim Müdürlüğüne aktarılmış ancak hata düzeltilmemiştir. İnancımız o dur ki bu hata düzeltilecek ve gerçek sayılar kamuoyuna aktarılacaktır. 2078 üyesi olduğunu ve Yetkili olduğunu açıklayan EBS’nin kayıtlara  bizim tespitimiz 48 fazla üye yazılmıştır. Yani gerçek üye sayısı 2030 dur. Türk Eğitim Sen Kastamonu şubemizin üye sayısı ise 2037’dir. Yani bu sonuçla bu ilin yetkili eğitim sendikası Türk Eğitim Sen’dir.  Bu gerçek bir başarı öyküsüdür. Bu öyküde yerini alan herkes kutsaldır, yüreklidir, sevdadır, huzurdur, adalettir, kul hakkının koruyucusudur, adamlığın ve cesaretin temsilcisidir. Ben şube başkanı olarak hepsi ile gurur duyuyorum. Biz kocaman bir aileyiz siz ne kadar oyunlarla baskılarla üye yapmaya çalışırsanız çalışın bu çöküşün başlangıcıdır. Bu efsanenin ana unsurları her biri ayrı ayrı değer olan yönetim kurulu üyelerime kadın komisyonlarımıza İlçe yönetim kurulu üyelerime iş yeri temsilcilerimize Kastamonu Üniversitesinin tüm teşkilatına ve tüm eğitim çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu teşkilatın bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Var olsun Türk Eğitim Sen.”

SANCAKTAROĞLU CEVAPLADI

Türk Eğitim Sen Kastamonu Şubesi Başkanı Nedim Afacan’ın sosyal medya üzerinden yaptığı bu paylaşıma Eğitim Bir Sen Kastamonu Şubesi Başkanı Orhan Sancaktaroğlu aynı yolla cevap verdi. Sancaktaroğlu şunları söyledi: “Saygıdeğer Türk Eğitim Sen İşyeri temsilcisi arkadaşlar; kurumlarınızda imzaladığınız kurum mutabakatlarına şerh düştünüz mü? (ki bize gelen nüshalarda şerh yok). Eğer şerh düşmediyseniz, başkanınız size yalancı diyor.  Yalancı demekle kalmıyor bir de hakaret ediyor. Biz bizim teşkilatımızın imzaladığı her metnin arkasındayız. Sizin başkanınız kendi imzasının bile arkasında değil. Sadece haberiniz olsun diye söyledim. Bu kadar konuşacağına hizmet üretseydin belki olurdu bu iş.”