Gazeteci Abdurrahman Dilipak: “İstanbul’un yedeği Kastamonu’dur”

Dilipak: “Osmanlı Devleti’nin başkentinin herhangi bir işgal yaşaması halinde İstanbul’un yedeği, kutsal emanetlerin taşınacağı yer Kastamonu’ydu”

Ayasofya’nın 86 yıl sonra ibadete yeniden açılmasıyla ilgili olarak Habertürk TV’nin canlı yayınına konuk olan gazeteci Abdurrahman Dilipak, Osmanlı döneminde İstanbul’un işgali halinde kutsal emanetlerin taşınacağı yerin Kastamonu olduğunu söyledi.

Gazeteci Dilipak, “İşgal ve tehlike halinde kutsal emanetlerin taşınacağı yer Kastamonu’ydu. Yani İstanbul’un yedeği Kastamonu’dur.  Ankara’nın yedeği ise Kayseri’dir mesela. Bu bir koruma refleksidir. Detaylar resmi açıklama olmadığı için bilinmiyor. İnşallah arşivler bütünüyle açıklanır ve halka açık olursa detaylar bilinir. Akademik olarak bu konuların da üzerinde çalışmamız lazım” dedi.

Konuşmasında, buna benzer şeyleri artık hatırlama vaktinin geldiğini ifade eden Dilipak, “Üsküdar’a kadar Kastamonu’ydu.” diyerek “değişik organizasyonlar yapılarak Kastamonu’nun, Manisa’nın selâmları buraya getirebilirdi” görüşünü dile getirdi.