Eksik ödeme tepkisi

Tüm İşçi Emeklileri, Dul ve Yetimleri Derneği İl Temsilciliğini üstlenen Şeker-İş Sendikası eski Şube Başkanı Hamdi Kaya, bayram öncesi yapılan ek ödemelerle ilgili yaptığı açıklamada, emekli, dul ve yetimlere üvey evlat muamelesi yapıldığını söyledi.

Kaya açıklamasında şöyle dedi:

“Kastamonu il ve ilçelerinde toplam 74 bin 722 emeklimiz bulunmaktadır. Kastamonu il merkezinde ise 33 bin 108 emeklimiz vardır. Yani, Kastamonu emekli şehri olan bölgelerimizden biridir. Memur, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine bin TL bayram ikramiyesi, eşten emekli maaşı alana 750 TL, babadan alana 500 TL bayram ikramiyesi ödenmiştir. Sayın Başbakanımızın açıklamasında, ayrım yapılmadan bin TL bütün emeklilerimize bayram ikramiyesi verileceği müjdelenmişti. Ancak dul ve yetimlerin boyunları bükük bırakılmıştır.

Emeklilerin, dul ve yetimlerin sorunları her geçen gün Kaf Dağı gibi büyümektedir. Öncelikle, 800 TL maaş alan emeklilerimiz bulunmaktadır. En düşük emekli maaşlarının bir asgari ücrete getirilmesi elzemdir. Emeklilerimizin en büyük sıkıntılarından biri de, intibak yasasının uygulanmamasıdır. Bu sebeple aylık 50-350 TL arasında kaybı bulunmaktadır. Emeklilerimiz bu hususu mahkemeye taşımış, yerel mahkeme emeklilerimizi haklı bulmuş, Yargıtay bu kararı bozmuştur. Bir süredir KHK’ler ile yönetilen ülkemizde sadece kanun uygulanması yönünde kararname çıkarılmış olsa, emeklilerimizin bu büyük sorunu ortadan kalkmış olacaktır. Ülkemizin ekonomik büyümesi 7,4 olmuştur. Bu büyümeden tüm çalışanlar, emekliler, dul ve yetimlerin de payını alması gerekmektedir.

Hastalıkları nedeniyle Ankara, İstanbul gibi illere hastanemizden sevk edilen emeklilerimize ve refakatçilerine tam otobüs ücreti bile ödenmemektedir. Ayrıca Kastamonu’dan İstanbul’a sevk olunsa bile, İstanbul’a sevk edilen emeklilerimize ve refakatçilerine Ankara güzergahının bilet ücreti ödenmektedir. Bu çarpıklığın bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Emeklimizin, gereksiz insan olarak görülmemesi, yıllarca devletimize ve milletimize hizmet etmiş emeklilerimize ve onların bize emaneti olan dul ve yetimlerine gerekli ilgi ve alakanın gösterilmesi en büyük isteğimizdir. Bir gün herkesin emekli olacağı asla unutulmamalıdır.”