Elekdağ’a nitelikli üretim tescili

Taşköprü’de faaliyette olan Elekdağ Tarım Hayvancılık Orman Ürünleri İnşaat Turizm Sanayi Ticaret Anonim Şirketine ait tarım işletmesi,  ‘Hastalıktan Âri İşletme’ belgesi aldı.

Sığır tüberkülozu ve sığır brusellozu hastalıklarına önlem çalışmaları kapsamında Bakanlık, İl ve İlçe müdürlükle

rince yapılan incelemeler sonucunda Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce ‘Hastalıktan Ari İşletme’ olarak değerlendirilen Elekdağ’ın belgesi Taşköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Şallı tarafından şirket sahiplerinden Can Aytekin’e verildi.

Belge töreninde konuşan Şallı, “’Elekdağ çiftliği, bu belgeyle ilçemizin süt ve süt üretiminin yanı sıra kaliteli hayvancılık yönünden gelişmesine de büyük katkı sağlayacaktır.’Hastalıktan Ari İşletme’ belgesine sahip işletme aynı zamanda onaylı süt çiftliğisertifikasına da sahip olmasından dolayı kaliteli ve sağlıklı süt üretimi ile Türkiye‘nin AB’ye süt ve süt ürünleri ihracatı yapabilmesinin temelini oluşturacak işletmeler arasında yer alacaktır” dedi.

Şallı, Elekdağ çiftliğinde şu an itibariyle 893 baş besi hayvanı bulunduğunu, günlük nitelikli süt üretimi 6 ton olan işletmenin 16 personel istihdam ettiğini de belirtti.

 

Okan SUBUTAY