En Klass Kastamonulu

2005 yılında kurduğu Klass Magazin’in Türkiye’nin en büyük ve seviyeli cemiyet dergisi olmasını sağlayan hemşerimiz Muammer Kapucuoğlu, 15 yıldır yayın politikasından taviz vermediklerini söyledi.

Bu yıl nisan ayında yayın hayatında 16. yılına girecek derginin ülke genelinde seçkin bir dağıtım ağına sahip olduğunu vurgulayan Klass Magazin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Muammer Kapucuoğlu,“Hiçbir zaman bu hedefimizden sapmadık. Cemiyet, iş ve magazin dünyasının hep en iyilerini konu aldık.  Ülke genelinde ayda 10 bin baskı adedimiz bulunuyor.Dijital platformların yanı sıra D&R, Carrefour, Migros, Macrocenter gibi zincir market raflarından temin edilebiliyor. Türkiye’de en çok sayfa sayısına sahip süreli yayınız aynı zamanda. Üç yüzden bine kadar sayfa sayımız çıkıyor.” dedi.

Modern kültürün yanı sıra gelenekselliğe de büyük önem verdiğine dikkat çeken Kapucuoğlu, sektöründe Kastamonu’yu vizyon projeleriyle tanıtma amacını taşıdığını da kaydetti.

  1. yılına adım atıyor

Kastamonulu Muammer Kapucuoğlu tarafından 2005 yılında kurulan Klass Magazin Dergisi 16. yayın yılına adım atmaya hazırlanıyor.

İnsanları küçük düşüren haber anlayışının karşısında yer almayı hedefleyerek derginin kuruluşunu gerçekleştirdiğini bildiren Muammer Kapucuoğlu, “Türkiye’nin en büyük ve seviyeli cemiyet dergisi olma hedefiyle işe başladım. Hiçbir zaman bu hedefimizden sapmadık. Cemiyet, iş ve magazin dünyasının hep en iyilerini konu aldık.  Nisan ayında sektördeki 16. yılımıza adım atacağız. Türkiye’nin bir numaralı cemiyet dergisi olduğumuzun kabul görmesi bizi memnun ediyor.” dedi.

Aylık çıkan derginin 20 kişilik bir ekiple hazırlandığını belirten Kapucuoğlu, geniş bir dağıtım ağına ulaştıklarını kaydederek, “Ülke genelinde ayda 10 bin baskı adedimiz bulunuyor. Dijital platformların yanı sıra D&R, Carrefour, Migros, Macrocenter gibi zincir market raflarından temin edilebiliyor. Türkiye’de en çok sayfa sayısına sahip süreli yayınız aynı zamanda. Üç yüzden bine kadar sayfa sayımız çıkıyor. Bu kapsamda 10. yılımızda bin sayfalık dergi hazırlayarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için başvuruda bulunduk. Ancak dünyada sadece Japonya’nın binden daha fazla sayfada baskı yaptığını öğrendik. Türkiye’de bu alanda da tekiz.” diye konuştu.

 

Odak noktam işim ve ailem

Günün erken saatlerinden gece yarısına kadar uzun bir mesai sürecinin olduğunu ifade eden Muammer Kapucuoğlu, işi ve ailesinin hayatının odak noktasında bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Her sabah muhakkak saat 7’de uyanırım bir gün öncesinden günün planı bellidir. Eğer spor yapacaksam saat 10’da yoksa 9’da işimin başındayım. Günümün tamamı toplantılar, röportajlar, çekimler ve özel davetlerle geçiyor. Her gün işim gereği en az iki programa katılım sağlıyorum. Eve en erken gidiş saatim ise gece 11’i buluyor.  Bu durum 15 yıldır böyle, hayatımda sadece geçen ay umre ziyareti için 1 hafta işimden ayrı kaldım, onun dışında bu süreç 5 günü geçmez. Eşimin ve çocuklarımın beni görememe gibi sıkıntıları var. Ancak bu durum işimizin gereği. Odak noktam sadece işim ve ailem.”

Kastamonu’yu alanımda en iyi tanıtma amacındayım

Modern kültürün içinde geleneksel yapısını sürdürdüğüne de işaret eden Klas Magazin Dergisi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Muammer Kapucuoğlu Kastamonu’yla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “18 yaşıma kadar Kastamonu’da yaşadım. Üniversite eğitimim için geldiğim İstanbul’da o dönemden itibaren iş hayatının içerisindeyim. Annem, kardeşlerim, dayılarım hala Kastamonu’da yaşıyor. Hiçbir zaman bağım kopmadı. Memleketime daha fazla nasıl faydalı olabilirim düşüncesiyle adımlarımı atıyorum.  Tüm kimliklerimizden sıyrılarak bunun iyi ve pozitif bir şekilde olması için mücadelemi veriyorum. Kastamonu’ya alanımda bir nebze olsun faydalı olabilirsem güzel olacak.”

1973 yılında doğduğu Kastamonu’da ilk orta ve lise tahsilini tamamlayan Muammer Kapucuoğlu, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. 1994 yılında Kanal 6’da televizyon muhabirliğiyle adım attığı sektörde ATV, Star’ına aralarında bulunduğu ulusal kanallarda muhabirlik, editörlük ve haber müdürlüğü görevini sürdürdü. 2005 yılında kurduğu Klass Magazin Dergisinin aynı zamanda genel yayın yönetmeliğini sürdürmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır. (İstamonu)