Engin: Kastamonu Bütünşehir’e hazır değil

İYİ Parti İl Başkanı İlhan Engin, gündemdeki yerel yönetimlerdeki yapı değişikliği konusunu değerlendirirken, Kastamonu’nun “Bütünşehir” uygulamasına hazır olmadığını, köylerdeki altyapı sorunun henüz dörtt birlik bölümünün çözülebilmiş olduğunu söyledi.

Engin, ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulunurken, ““AKP-MHP ittifakına ‘yerli ve milli’ tanımlaması yapılıyor.İtalyan marka pahalı ayakkabılarının altında milliyetçiliği çiğneyenlerle yapılan bir ittifak nasıl yerli ve milli olabiliyor? Bu ittifaka dâhil olmayanlar gayrı milli mi?’’ dedi.  

 

İYİ Parti’nin ilçe başkanları toplantısında konuşan İl Başkanı İlhan Engin, partilerinin ilçe kongre sürecinin 3 Şubat tarihinde başlayacağını açıkladı.

Çıkartılma hazırlığı yapılan Bütünşehir yasasına da değinen Engin, bu konudaki görüşlerini de şöyle dile getirdi:

“Kastamonu bütünşehir uygulamasına hazır değil. Kastamonu’nun köylerinin altyapısının henüz yüzde 25’i tamamlanmış durumda. Köy yolları da bitmiş değil. Bu sorunlar ortadan kaldırılmadan Bütünşehir uygulamasına geçmek doğru değil. Özel İdare devlet kurumu, belediyelerin ise siyasi niteliği var. Belediye, az oy çıktı diye bir köye hizmet götürmezse nasıl adalet sağlanacak? Güneydoğuda bazı belediyelere kayyum atandı. Kayyumlarla mı seçime girilecek? Yoksa yine siyasilerle mi? Yoksa bu kayyumlar bilerek mi atandı? Eyalet sistemine geçişin zemini mi hazırlanıyor? Biz zaten bütünşehir uygulamasına bölünmenin altyapısını hazırlayacağı için baştan beri karşıydık. Yine aynı noktadayız.’’

Engin, toplantıda yaptığı konuşmada, ‘Partimiz zor bir dönemde kurulmasına rağmen kısa zamanda Kastamonu’nun ilçelerinde arkadaşlarımızın özverisi ile teşkilatlanmasını tamamladı. Şimdi ise önümüzde bir kongre süreci var. Genel Merkezimizin oluşturduğu takvim dâhilinde 3 Şubat tarihinde ilçe kongrelerimizi başlatıyoruz’’ dedi.

İlçe Başkanları toplantısında gündeme dair açıklamalar da yapan İlhan Engin, şunları söyledi:

“AKP-MHP ittifakına ‘yerli ve milli’ tanımlaması yapılıyor. İtalyan marka pahalı ayakkabılarının altında milliyetçiliği çiğneyenlerle yapılan bir ittifak nasıl yerli ve milli olabiliyor? Milliyetçiliği ayaklar altına alıp, Türkçülüğü bölücülük görenlerin, Türk tarımını ithalata endeksli hale getirenlerin yerli ve milli olması mümkün değildir. Bu ittifaka dâhil olmayanlar gayrı milli mi?” dedi.