Erbilgin’den eleştiri paketi

  • CHP İl başkanı Hikmet Erbilgin, gündemi değerlendirdiği basın toplantısında “Yönetilemeyen bir Türkiye, yönetilemeyen bir Kastamonu ile karşı karşıyayız. AKP temsilcileri Kastamonu sorunları karşısında biçaredir” ifadesini kullandı.
  • Valiliğin alkol yasağı ile ilgili kararını ilgili kanun varken gereksiz bir karar olarak nitelendiren Erbilgin, MHP İl Başkanı Aydın’ı “uyanıklık ve Zübük siyaseti” yapmakla eleştirdi; Belediye’nin ikinci borçlanma yetkisinin gerekçesinin, seçim öncesi verilen sözleri hatırlatarak, açıklanması istedi.
  • İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı Müdürlüğünün Kastamonu için prestij meselesi olduğunu aksi bir kararda AK Parti İl Teşkilatının kendisini fesh etmesini isteyen Erbilgin, şehirde siyasi mafyalaşma emareleri görüldüğü uyarısında bulundu, Aydın’ın yinelediği “kripto FETÖ’cüler” iddialarıyla ilgili neden suç duyurusunda bulunmadığını sordu.

 

 

“HATA DEĞİL KURUM TERCİHİ”

“30 Ağustos Zafer Bayramını tüm ülkemizde yurtsever bir bilinçle kutladık. Cuma gününe denk gelen bu büyük günde Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma Hutbesinde Milli Mücadelenin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmaması bu ülkenin en hassas davranması gereken kurumuna yakışmamıştır. Bu tutum bir hata değil kurum tercihidir.

“YÖNETİLEMEYEN TÜRKİYE VE KASTAMONU”

“Yönetilemeyen bir Türkiye, yönetilemeyen bir Kastamonu ile karşı karşıyayız. AKP temsilcileri Kastamonu sorunları karşısında biçaredir.

Geçtiğimiz günlerde Kastamonu Valiliği tarafından açıkta alkol alınmasının yasaklanmasına dair karar yayınlandı. Sonrasında Valilik ilan ettiği metin ile yayınlanan metin arasında farklılık olduğunu kamuoyuna duyurdu. Öncelikle açıklamada sıralanan tüm hususlar için Kabahatler Kanunu’nda yaptırımları sıralanmıştır. Hal böyleyken gereksiz bir yasaktır. Yapılan açıklama bürokrasi içindeki bilek güreşinin bir yansımasından ibarettir. Bu yasağın Kastamonu’ya hayrı yoktur.

“TEKNOLOJİYE RAĞMEN…”

Yine Azdavay İlçemizde kendisine rahmet diliyorum Halil Akbaş’ın cenazesine 16 gün sonra aldığımız bilgilere göre yöre insanı tarafından ulaşılabilmiştir. Bu hepimiz için vahim bir durumdur. Kendimizi emanet ettiğimiz kurumların günlerce hem de en çok bakılması gereken bölgede drone vb. her türlü teknolojiye rağmen cenazeye ulaşılamaması bizleri yaralamıştır. Yaşanan süreçte görev ihmali olan kurumlar varsa gereği yapılmalıdır.

AYDIN’A ELEŞTİRİ

“Değerli arkadaşlar Yüksel Aydın siyasi uyanıklık ve zübük siyaseti yapmaktadır.

Kastamonu Belediye Başkanı Sayın Vidinlioğlu göreve gelmesinden bu yana Belediye Meclisi’nden ikinci kez borçlanma yetkisi istemiştir. Kastamonu’nun ihtiyaçları bunu gerektiriyorsa elbette borçlanmaya gidilebilir. Gerekli desteği verdik. Ancak öncesinde borçlanma gerekçeleri şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Belediye niye borçlanmaya ihtiyaç duymaktadır?Örneğin MHP’den 4.3 milyar TL borç ile devraldığımız Adana Büyükşehir Belediyesi açılmayan kuyuya 5 milyon lira, alınmayan A4 kağıdına 262 bin lira harcandığını kamuoyuna açıkladı. Bunlara istinaden borçlanma yetkisi istedi. Böyle bir durum mu vardır?Seçim öncesi ‘Mahşerin 5 atlısı’, ‘Zincirci Abey’ diyenler, ‘Beytülmal’ diyenler sustu. Seçim öncesi,‘Elimizde belge var’ diyenler, seçim sonrası tüm belgelerin başına oturmuş iken dut yemiş bülbüle döndü. Eğer önceki açıklamalar yersiz ise iftiracı olmuşlardır. Doğruysa yolsuzluğa ortak olmaktadırlar.

“KASTAMONU ADINA PRESTİJ MESELESİ”

İstiklal Yolu Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nün Kastamonu’ya kurulması ilimizin gündemlerindendir. İstiklal Yolu Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nün Kastamonu’ya kurulması istihdam olanağından öte Kastamonu adına bir prestij meselesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da, Dumlupınar’da kulağım İnebolu’da” sözleriyle önemi tarihe geçmiş olan bu yola ait bir şube müdürlüğünün Kastamonu-İnebolu dışında başka bir ile kurulması tartışma konusu bile olmamalıdır. Eğer kurulursa AKP Kastamonu teşkilatı kendisini feshetmelidir. Şu soruyu da sormakta yarar vardır: Şube müdürlüğü Kastamonu’ya kurulduğu takdirde AKP Kastamonu için çok büyük bir iş mi başarmış olacaktır? Bir şube müdürü, birkaç memurun görev yapacağı şube müdürlüğü Kastamonu’ya kurulduğu takdirde ilimizin istihdam başta olmak üzere çözüm bekleyen diğer sorunları çözülmüş olmayacaktır.

 

Konuyla ilgili söz söylenmesi gereken bir başkası da MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’dır. Gelin görün ki açıklamaları ile MHP İl Başkanı Yüksel Aydın çok farklı anlamıştır. Aydın Kastamonu’ya kurulacak olan şube müdürlüğünü, genel müdürlükmüş gibi kamuoyuna lanse etmiştir. Genel müdürlüğün adresinin de MİEM olmasını önermiştir. MİEM gibi büyük ve önemli bir yatırımın âtıl durumda olması elbette hepimizin vicdanlarını sızlatmaktadır.  Ancak Yüksel Aydın’ın gerçeklerden uzak bir şekilde ‘MİEM’i İstiklal Yolu Genel Müdürlüğü’ne verelim’ önerisi ve ‘siyaseti artık bıraktık’ söylemi ucuz uyanıklıktır, zübük siyasetidir.

“SİYASİ MAFYALAŞMA EMARELERİ GÖRÜLÜYOR”

MHP İl Başkanı Aydın’dan konu açılmışken bir konuya daha değinmeden geçemeyeceğim. Seçim öncesi HisarardıMahalllesi’nde, seçimden sonra Daday’daki bir tesiste ve Nasrullah Meydanı’nda bir gazeteciye yönelik saldırılarda Aydın’la yakın bağlantısı olduğunu gördüğümüz isim ve isimler son olarak Kışla Parkı’nda silahlı bir yaralama olayıyla anılmıştır. Yetkilileri uyarmakta fayda görüyorum. Kastamonu’da siyasi mafyalaşma emareleri görülmektedir.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ”

Zübük siyasetinin diğer bir yansıması, düzenlediği basın toplantılarında ayrıca sosyal medya hesaplarında sık sık dile getirdiği ve kamuoyuna yansıyan FETÖ’yle ilgili ciddi iddiaları vardır. Aydın her fırsatta kriptoFETÖ’cüler olduğunu ve bunları bildiğini ima eden ifadeler kullanmaktadır. Aydın’ın bu zamana kadar suç duyurusunda bulunmaması düşündürücü değil midir? Yüksel Aydın bu kişilerle ilgili en kısa sürede Cumhuriyet Savcılığına gidip suç duyurusunda bulunmalı bildiklerini anlatmalıdır. Yoksa,bu tutumu, gönderme yaptığı kişi ya da kişiler her kimse, mızrağın sivri ucunu onlara yönelterek kendisine rant alanları açma gayreti olarak yorumlanacaktır. Cumhuriyet savcılarımız Yüksel Aydın’ın açıklamalarına istinaden Aydın’ın bilgisine başvurmalıdır.”