Ek OSB için finans formülü

  • Kastamonu OSB’nin kuruluşunda çevresinde “Sanayi lekesi” ismiyle bırakılan yaklaşık 1 milyon metrekare alanın OSB’ye dahil edilmesi söz konusu.
  • Arazinin orman vasfı göstermediğine dair bilirkişi raporu çıkması halinde söz konusu alanın arsa haline getirilerek sanayi yatırımlarına açılması ve buradan sağlanacak kaynak ile Aksinir köyü havalisindeki “Ek OSB” alanının kamulaştırma bedelinin karşılanması hedefleniyor.

“Ek OSB” olarak adlandırılan Aksinir köyü havalisindeki arazinin kamulaştırma bütçesinin devlet kaynağı dışında karşılanması yanı sıra Kastamonu OSB’nin mevcut alanında da genişlemesini sağlayacak bir seçenek üzerinde çalışıldığı kaydediliyor.

1 milyon metrekare sanayi alanı

Kastamonu OSB’nin kuruluşunda çevresinde “Sanayi lekesi” ismiyle bırakılan yaklaşık 1 milyon metrekare alanın OSB’ye dahil edilmesi söz konusu.

OSB’nin genişlemesi göz önüne alınarak bırakılan alanın zaman içinde doğal yolla ağaçlanması nedeniyle Orman Bakanlığı’na geçtiği ancak üzerinde nihai bir çalışma yapılmadığı iddia ediliyor. Arazinin orman vasfı göstermediğine dair bilirkişi raporu çıkması halinde söz konusu alanın arsa haline getirilerek sanayi yatırımlarına açılması ve buradan sağlanacak kaynak ile Aksinir köyü havalisindeki “Ek OSB” alanının kamulaştırma bedelinin karşılanması hedefleniyor.