“Erdoğan tuzakla karşı karşıya”

CHP’nin eski genel başkan yardımcılarından Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, dün geldiği ilimizde referandumu değerlendirdi.

Güneş, “Recep Tayyip Erdoğan bir tuzakla karşı karşıya. Tayyip Erdoğan’ın karşısında öyle bir tuzak kurulmuştur ki farkında bile değildir. Bu üçüncü kandırılışı olacak. Bir defa FETÖ kandırmıştı, bir defa PKK kandırmıştı bunda da zannediyorum yakınındaki bazı kişiler kandırmış olacak. Ak Partililerin akıllı olması gerekiyor” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi eski genel başkan yardımcısı Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, dün ilimize gelerek bazı ziyaretlerde bulundu. Cem Sultan’da basın mensuplarıyla biraraya gelen Hurşit Güneş, referandum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ülker Duran Yavuzoğlu’nun da katıldığı toplantıda Hurşit Güneş, “Kastamonu’ya geliş nedenim; Türkiye’nin 6-7 hafta içerisinde referanduma gitmesi karşısında nasıl bir gelecekle karşı karşıya olacağıyla ilgili toplumu bilgilendirmek, aydınlatmak için buradayız. Bu referandum şuanda Türkiye’nin siyasi gündeminde. Ama bundan daha da önemli gündemlerimiz var. Vatandaşa göre en büyük gündem güvenlik. Sonra ise sıralamada işsizlik ve ekonomi var” dedi.

Başkanlık sistemiyle ülkeye istikrar gelecek sözlerinin gerçeği yansıtmadığını da söyleyen Hurşit Güneş, “İngiltere’de Başkanlık Sistemi yok ekonomik istikrar var. Kanada’da Başkanlık sistemi yok istikrar var. Latin ülkelerinde Başkanlık sistemi var ama hiçbirinde istikrar yok. Siyasal istikrarın geleceğini söylüyorlar. Neden çünkü her şey tek adamın elinde toplanacak. Bu söylem de yanlış. Recep Tayyip Erdoğan bir tuzakla karşı karşıya. Tayyip Erdoğan’ın karşısında öyle bir tuzak kurulmuştur ki farkında bile değildir. Bu üçüncü kandırılışı olacak. Bir defa FETÖ kandırmıştı, bir defa PKK kandırmıştı bunda da zannediyorum yakınındaki bazı kişiler kandırmış olacak. Ak Partililerin akıllı olması gerekiyor” diye konuştu.

Tek adamlık durumunda uyaran kimsenin olmayacağını da söyleyen Hurşit Güneş, “Eğer tek olursan işte o zaman yanlış yaptığın zaman uyaran olmaz. Tek adam rejimi hata rejimidir. Hata yapma olasılığının yüksek olması demektir. Bu yanlıştır, demokratik değildir. Refetandumdan “hayır” çıkarsa AK Parti sıkıntıya girer, CHP kazanır algısı yaratılıyor. Diyelim referandumdan “hayır” oyu çıktı AK Parti hükümeti birden bire düşecek mi? Meclis’teki 315 milletvekilli 215’e mi inecek? Hiçbir alakası yok. Bu gün ne ise Türkiye devam edecek. Hayır çıkarsa CHP muzaffer mi olacak? Meclis’te CHP’li 135 milletvekili var, o sayı birden bire artacak mı? Türkiye’nin siyasal aritmetik kompozisyonu mu değişecek? Hiçbir alakası yok. Bu referandum AK Parti, CHP, MHP yada HDP meselesi değildir. Bu mevcut siyasal sistemin geliştirileceği yer de tek adam rejimine dönme meselesidir. Ben, Adalet ve Kalkınma Partililerin vicdanına seslenmek istiyorum; Varsayalım ki 2019 seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan aday olamayacak veya olmayacak veya olmak istemeyecek; böyle bir sistem değişikliğini yapmak isterler miydi? İstemezlerdi. O zaman bu sadece ve sadece Tayyip Erdoğan için bir anayasa değişikliğidir ki; bir kişi için anayasa değişmezsi yanlış olur, hata olur. Bundan vazgeçmek gereklidir” şeklinde konuştu.

Başkanlık sisteminin reddedilmesi durumunda AK Parti’nin de kazanacağını da söyleyen Hurşit Güneş “Eğer ki Başkanlık Sistemi reddedilirse ne olur? Ne olacağını ben söyleyeyim, Adalet ve Kalkınma Partisi de kazanır. Çünkü, Türkiye’de zorla, cebren ve istenemeyen biçimde, 2019 seçimi sonrasında ne sonuçlar getireceği belli olmayan bir şekilde anayasa değişikliği yapmamız halinde, sadece diğer siyasi partiler değil, Türkiye kaybedeceği için Adalet ve Kalkınma Partisi’de kaybetmiş olacak. Türkiye yok kere gerilmiş olacaktır. Türkiye’de siyasal muhalefet ortadan kalkımış olacaktır. Koalisyonlar ortadan kalkacak… Ben Doğruyol Partisi – Sosyal Demokrat Halkçı Parti koalisyonunda görev yaptım. Başbakan başdanışmanıydım. Bence Türkiye’nin en yararlı siyasal gelişmesi o koalisyon olmuştur. Çünkü Adalet Partililer ve Cumhuriyet Halk Partililer birbirleri ile biraraya gelmezler. O koasliyon sayesinde büyük siyasi kavgalar bitti. Bakınız; o koalisyon sayesindedir ki Türkiye’de sol ve sağ birbirleri ile çatışma halinden çıktı. Demokrasi demek; birbirimizle anlaşabilmemiz, uzlaşabilmemiz demektir. Eğer anlaşma ve uzlaşma yoksa; ne anlaşılabilir ki bu işten. Kaldı ki şunuda eklemek istiyorum: Şu anda bir koalisyon var mı? Var. Peki ne koalisyonu var: AKP ve MHP Koalisyonu var, anayasa değişikliği konusunda. Kötü mü oldu? Hayır; bakın bir konuda anlaştınız. Gerçi anlaştığını konu yanlış bir konu ama anlaşmış olmak siyeset için iyi bir şey” dedi.

PKK-CHP kolkola söylemleri hakkında da konuşan Hurşit Güneş, sözlerini şöyle sürdündü:

Diyorlar ki; PKK ile CHP kol kola. Niye? Çünkü hep PKK’nın uzantısı olan HDP ile “Hayır” oyu veriyor. Daha önce yapılan anayasa değişikliğinde HDP’liler “evet” oyu verdiler. Biz o zaman PKK ile AKP kol kola dedik mi? Çok ayıp bir suçlama. Türkiye’nin en büyük mafya çetelerinden birinin lideri “evet” çıkmazsa sonuçları kötü olur diyerek, insanlara tehdit savuruyor. Biz diyor muyuz; AKP ile mafya kol kola diye. Türkiye’de, hapishanede olan mahkumların önemli bir kısmı “evet”çi. Biz desek ki; dolandırıcılarla, katillerle, hırsızlarla AKP kol kola, doğru olur mu, olmaz. Doğrusu bu gibi ithamlar çok ayıp, çok çirkin ve derhal vazgeçilmesi gereken siyasi bir üsluptur. HDP’de Türkiye’de bir siyasi parti, üstelik HDP ile hükümet üyeleri fotoğraflar çektirdi, açılım sürecinde; biz değil onlar yapmıştır bunu.”

Anayasa değişikliğinin kabul edilmesi durumunda AK Parti’nin kaybedeceği sözünü yenileyen Hurşit Güneş, “Hayır olması halinde de CHP kazanmayacaktır, bütün siyasi partiler kazanacaktır. Ne sonuç çıkarsa çıksın mevcut siyasi sistem, iktidar, muhalefet değişmeyecek Türkiye yoluna devam edecektir. Bugün Türkiye’nin en önemli sorunu güvenliktir. Başkanlıkla güvenlik sorunu çözülmez. Türkiye’de terör başkanlıkla azalmaz. Recep Tayyip Erdoğan yetkilerini arttırdıkça Türkiye’de terör arttı. AKP vesayeti kaldırıyorum dedi de işsizlik mi azaldı? Aksine son 20 yılın en yüksek işsizliğiyle karşı karşıyayız. Biz bunlarla ilgileneceğimiz yerde Türkiye’nin gündemi başkayken bazı liderler getirdiler Türkiye’nin önüne bu başkanlık sistemini koydular. Yani Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de çok yetkili oldu da, giderek yetkilerini arttırdı da Türkiye’de terör mü azaldı? Tam aksine arttı. Ben AKP üyesi olsaydım kesinlikle ‘hayır’ oyu verirdim ve verdirtmeye çalışırdım çünkü Türkiye’nin hayrına olan parlamenter sistemin devamıdır. Benim CHP’nin aldığı kararların kimisiyle uyuşmadığım oluyor ama bu CHP’nin meselesi değil. Zaten CHP’li arkadaşlarımıza da söylüyorum, bu sadece sizin meseleniz değil ki bir tek. Bu aynı zamanda MHP’lilerin de, HDP’lilerin de, AKP’lilerin de hepsinin meselesidir” şeklinde konuştu.