Eşi sanık yapan savunma!

Sanık öğretmen, darbeyi FETÖ lideri Fetullah Gülen’in yaptığını belirterek, “Onun Allah belasını versin” dedi.

FETÖ’ye ait bir dershanede Türkçe öğretmeni olarak görev yapan E.Y, çıkarıldığı mahkemede üzerine iki telefon hattının kayıtlı olduğunun sorulması üzerine, “Telefon numarasının birisi eşime ait, diğerini de ben kullanıyorum” şeklinde cevap verdi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, her iki telefon hattından da ‘ByLock’ çıktığını belirterek, sanığın eşi hakkında da suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

 

Kastamonu’da FETÖ soruşturmasında tutuklu bulunan ve cemaatin dershanesinde öğretmenlik yapan sanık, duruşmada darbeyi FETÖ lideri Fetullah Gülen’in yaptığını belirterek, “Onun Allah belasını versin” dedi.

Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında Fetullah Gülen cemaatine bağlı dershanede Türkçe Öğretmenliği yapan tutuklu sanık E.Y. hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü kurma veya yönetmek’ suçlarından Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

Davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık Türkçe Öğretmeni E.Y., kendisinin herhangi bir terör örgütüne üye olmadığını ifade ederek, “Ben, bu kurumlarda sadece öğretmenlik yaptım. Pişmanlık yasasından yararlanmak istemiyorum” dedi.

Darbeye karşı olduğunu söyleyen E.Y., “Darbeyi lanetliyorum. Şehitlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu darbeyi yapanların en ağır cezası almasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Mahkeme başkanının ‘Darbeyi kim yaptı’ şeklindeki sorunu ise E.Y., “Darbeyi, FETÖ denilen örgütün lideri olan Fetullah Gülen yaptı. Onun Allah belasını versin. Benim veya ben gibilerin darbeyi desteklememiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

Cep telefonundan örgütün haberleşme aracı olduğu ileri sürülen ‘ByLock’ çıktığının hatırlatılması üzerine E.Y., “Ben, ByLock programını kullandığımı hatırlamıyorum. Ben, bu programı yüklemedim” ifadelerini kullandı.

E.Y., Zaman Gazetesine aboneliğinin de KPSS deneme sınavı verdiği için aldığını söyledi.

Üzerine iki telefon hattının kayıtlı olduğunun sorulması üzerine E.Y., “Telefon numarasının birisi eşime ait, diğerini de ben kullanıyorum” şeklinde cevap verdi.

Bunun üzerine mahkeme heyeti, her iki telefon hattından da ‘ByLock’ çıktığını belirterek, sanığın eşi hakkında da suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

Mahkeme heyeti, dosyadaki diğer eksikliklerinin giderilebilmesi için duruşmayı 18 Nisan’a erteledi.

TAHLİYE KARARI

Önceki gün yapılan duruşmada ise, FETÖ soruşturmasında tutuklanan bir polis memurunun tahliyesine, komiser yardımcısının ise tutukluluğun devamına karar verildi.
Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında Kastamonu Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yaptıkları esnada meslekten ihraç edilen komiser yardımcısı H.K. ile polis memuru E.N., ilk kez Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Haklarında ‘silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü kurma veya yönetmek’ suçlarından dava açılan komiser yardımcısı H.K. ile polis memuru E.N., suçlamaları kabul etmediler.
Tutuklu sanık komiser yardımcısı H.K. Yaklaşık 6 aydır tutuklu olduğunu söyleyen H.K., Bank Asya’ya babasının isteği üzerine hesap açtırdığını ve bu yüzden Bank Asya’da para biriktirdiğini belirterek, örgütün haberleşme aracı olan ByLock’u ise hiç telefonuna indirmediğini ve hiç kullanmadığını ileri sürdü.
Tanık ve sanıkları dinleyen mahkeme heyeti, polis memuru E.N.’nin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verirken, komiser yardımcısı H.K.’nin de tutukluluğuna karar verdi. Mahkeme heyeti, dosyadaki diğer eksikliklerinin giderilebilmesi için duruşmayı 18 Nisan’a erteledi.
İHA