Esnaf Kefalet’in övüncü; Kurumsallaşma ve plasman

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 60’ıncı Olağan Kongresi dün gerçekleştirildi.
2 bin 433 esnafın ortak olduğu Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, ortaklarına toplam 83 milyon TL kredi imkanı sunarak ticaretlerini sürdürmelerine büyük katkı sağladı. Kooperatif yönetiminin 2016 yılı boyunca yaptığı çalışmalar bu kongrede ortakları tarafından ibra edildi.
Kongrenin açılış konuşmasını yapan Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Dursun Ergin kooperatif olarak kurumsallaşma sürecini başarıyla tamamladıklarını ve bu sayede Türkiye genelinde pilot uygulamaların yapıldığı bir kaç kooperatif arasında yer aldıklarını söyledi.
Çalışmalarda kanun nizam ve hakkaniyet ölçüsüne özellikle dikkat ettiklerini belirten Dursun Ergin, “Bugün itibariyle kooperatifimizin 2 bin 433 ortağı bulunmaktadır. Yine bu yıl itibariyle kooperatifimizin toplamda kullandırmış olduğu plasman 83 milyon TL’dir. Bu kadar büyük rakamla bu kadar geniş ortakla çalışmak kolay değil. Bunun belli bir kurumsallaşmayı gerektirdiğini hepiniz biliyorsunuz. Bu konuda kooperatifimiz kurumsallaşma adına Türkiye’deki kooperatiflerin başında gelmektedir. Çalışmalarımızın kanun nizam ve hakkaniyet ölçüsünde devam etmesi, ortaklarımız arasında eşitlik bizim için çok önemlidir. Bu hassasiyetlerle devam ettiğimiz içinde bir çok çalışmada kooperatifimiz pilot kooperatifler arasında yer almıştır. Kooperatifimizin bu güce ulaşmasındaki tek kaynak siz değerli kooperatif ortaklarımızdır.” diye konuştu.
Kongrede kooperatif üyelerinden İsmail Yabuloğlu da söz alarak temerrüde düşen kredi borcu ile ilgili yaşadığı sorun hakkında genel kurulu bilgilendirdi.
Mağdur olduğunu ve işyerinin kapısına kilit vurmak zorunda kaldığını dile getiren Yabuloğlu bu durumun düzeltilebilmesi için genel kurulun onayına ihtiyaç olduğunu söyledi.
Kooperatiften kullandığı kredinin taksitlerini aksattığı için temerrüde düşen kredi dosyasına bugüne kadar yaptığı kısmi ödemelerin geçmiş gün temerrüt faizine mahsup edildiğini, Türkiye genelinde ise bu ödemelerin ana borçtan düşüldüğünü belirten Yabuloğlu, kooperatifin kâr amaçlı değil aksine ortaklarının hak ve menfaatini korumakla görevli bir kuruluş olduğunu ve bu yönde hareket etmesi gerektiğini kaydetti.
Kanunlar yetki verdiği sürece her zaman kooperatif ortaklarının lehine hareket ettiklerini ve edeceklerini belirten Dursun Ergin ise aksi halde bu görevi yapmasının mümkün olmadığını kaydetti.
Yabuloğlu ile aralarındaki mahkeme sürecinin devam ettiğini belirten Dursun Ergin, “Şimdiye kadar 2 bin 433 ortağı olan kooperatifimizde ödeyemediği borç için işyerini kapattığını söyleyen esnaf sayısıyla ilgili durumu sizlerin takdirine bırakıyorum. Burası bir kuruluştur, Dursun Ergin’in işyeri değildir. Dolayısıyla bu kuruluşlarda kanunlara göre sevk ve idare edilir. Tavsiye kararları herkesin kendisini bağlar. 2 bin 433 ortağın bulunduğu, 83 milyon kredinin kullanıldığı bir yerde şahıslara göre bir uygulamanın yapılması asla mümkün değildir. Ben 45 yıldır ticaret yapıyorum ve sizlerin içindeyim. Allah kimseyi dara düşürmesin. Ben bir esnaf nelere ihtiyaç duyar, ne sıkıntısı vardır, istediği krediye ulaşamadığında neler çeker bilen biriyim. Ben sizlerden biriyim. Her konuda sizlerin yerine kendimi koyarak hareket etmeye çalışıyorum. Ama burada kimse gönlüne göre hareket etmemizi beklemesin. Kanunlar yetki verdiği sürece sizin lehinize hareket etmezsem ben bu görevde durmam, yapmam. Ayrıca kendisine yardım etmediğimizi belirten arkadaşımız, Hükümetimizin Merkez Birliğimiz ile ortaklaşa aldığı karar çerçevesinde 2016’nın Temmuz ayında uygulamaya konulan yapılandırmadan yararlanmış olsaydı 98 bin TL olan borcu 66 bin TL’ye kadar düşecekti. Hukuki süreç devam ediyor. Umarım arkadaşımız haklı çıkar ve sıkıntısı çözülür” diye konuştu.
Kongrede ayrıca yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin 2017 yılında alacakları aylık ücret ve huzur hakkı ile yolluklar da belirlendi. Kooperatif Başkanı maaşının 7 bin 535 TL, başkan vekili maaşının 3 bin 100 TL, muhayyer üye maaşının 2 bin 400 TL, yönetim kurulu üyesi maaşının 2 bin 200 TL, denetleme kurulu üyesi maaşının bin 100 TL, günlük yolluk miktarının ise 225 TL olması yönündeki teklif genel kurul tarafından oy çokluğuyla kabul edildi.
Yaklaşık 2 saat süren kongrede ayrıca Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Dursun Ergin ile yönetim kuruluna Esnaf Haber Dergisi ile Türkiye Esnaf Radyo ve Televizyonu’nun düzenlediği oylama sonucu layık görülen Yılın Esnaf Oscar’ı ödülü takdim edildi.
Dursun Ergin, ödülünü Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın elinden alırken, yönetim kurulu ve kooperatif personeline de teşekkür belgelerini Birol Bozkurt verdi. Esnaf Haber Dergisi ile Türkiye Esnaf Radyo ve Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Önge, kongrede yaptığı konuşmada Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kullanılan 9 bin 700 oydan 3 bin 698’ini alarak bu ödüle hak kazandığını açıkladı.