‘Esnafa acil destek şart’

TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU (TESK) GENEL BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN, "YENİ ALINAN KISITLAMA TEDBİRLERİ KAPSAMINDA OLUMSUZ ETKİLENECEK OLAN KESİM YİNE ESNAF VE SANATKARLARIMIZDIR. BU ALINAN KARARLAR KAPSAMINDA ESNAF ÖZEL OLARAK DESTEKLENMELİDİR" DEDİ. (MEHMET KALAY/ANKARA-İHA) Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yeni alınan kısıtlama tedbirleri kapsamında olumsuz etkilenecek olan kesim yine esnaf ve sanatkarlarımızdır. Bu alınan kararlar kapsamında esnaf özel olarak desteklenmelidir" dedi.

“Alınan kararlar kapsamında esnaf özel olarak desteklenmelidir”  

 Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK)  Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yeni alınan kısıtlama tedbirleri kapsamında olumsuz etkilenecek olan kesim yine esnaf ve sanatkârlarımızdır. Bu alınan kararlar kapsamında esnaf özel olarak desteklenmelidir” dedi.  

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Covid-19 tedbirleri kapsamında yazılı bir açıklama yaptı.

Palandöken, açıklamasında şöyle dedi:

“Sağlık için alınan hiçbir karara karşı değiliz. Tedbirlere evet, ancak bizim halimiz ne olacak?

Daha önce getirilen kısıtlama tedbirleri kapsamında en büyük sıkıntıyı esnaf ve sanatkârımız yaşadı. Hiç kuşkusuz yeni alınan kısıtlama tedbirleri kapsamında olumsuz etkilenecek olan kesim yine esnaf ve sanatkârlarımızdır.

Bu alınan kararlar kapsamında esnaf özel olarak desteklenmelidir. Yeni alınan kararlardan olumsuz etkilenecek olan esnafımız ekonomik olarak desteklenmelidir.

Hiç zaman kaybedilmeden iş yerleri kapanan esnafımıza ve yanlarında çalıştırdıkları personellere nakdi yardım yapılmalı. Kira yardımının yanı sıra elektrik, su, doğalgaz gibi genel giderlerini karşılamak için her ay düzenli olarak belli oranda esnafımıza nakdi yardım yapılmalı.

Esnaf ve sanatkârlar kapalı oldukları bu dönemde SSK, BAĞ-KUR ve vergi ödemelerinden muaf tutulmalıdır.”