“Esnafa sadece kira desteği yetmez”

CHP Ekonomi Politikaları İl Başkan Yardımcısı veParti Sözcüsü Özlem Eylem Kurt, işsizlik, esnafa destek ve yatırımlar konularında yaptığı açıklamada iktidara olan eleştirilerini sıraladı.

Salgın döneminin başlangıcında esnaf için yapılması gerekenleri 17 madde halinde açıkladıklarını, şimdi bunlardan sadece kira desteğinin uygulanacağını ancak bunun yetmeyeceğini belirten Kurt, müteahhitlere bundan büyük destekte bulunulduğuna işaret edip, “Saray’da oturanlar milletin sesini duymuyor, milletin derdini görmüyor, milletin sıkıntısını anlamıyor” dedi.

Özlem Eylem Kurt’un açıklaması şöyle:

“Bir ekonomi yönetiminin başarısı, çalışmak isteyen yurttaşlarına ne kadar iş verebildiğiyle ne kadar istihdam yaratabildiğiyle ölçülür.
Bırakalım yeni iş ve istihdamı, son 28 ayda iş güç sahibi 1 milyon 642 bin yurttaşımız, işini kaybetti. Gerçek işsiz sayımız 10 milyon 249 bin kişiye ulaştı. Milletin aşını, işini artıramayan bir hükümet sistemine başarılı diyebilir miyiz? Elbette diyemeyiz. Ortada bir hakikat var: Ne bu sistem Türkiye’yi taşıyabiliyor ne de Türkiye bu sistemi. Bu sistem revize,restore veya rehabilite edilemez.
Salgın döneminde esnaf için yapılması gerekenleri 17 madde halinde aylar önce açıklamıştık, ‘Devlet esnafın kira borçlarını ödesin’ dedik. Nasıl asgari ücretin artmasını, nasıl emeklilere iki ikramiye verilmesini sağladıysak, şimdi nihayet esnafın kirasını da devlet üstlenecek. Peki bu yeter mi? Hayır. Biz kira desteği dışında 16 tedbir daha önerdik. Bunların neredeyse tamamını diğer ülkeler yapmış. Esnafını borç batağından kurtarmış. Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok, gelin siz de yapın. Biz diğer 16 maddemizin de takipçisi olacağız.
AKP’li Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan müjde veriyormuşçasına 1 milyon 239 bin esnafımıza 3 ay boyunca toplam 5 milyar TL destek verileceğini açıkladı. Bu yılın ilk 11 ayında havuz müteahhitlerine 12,8 milyar TL ödendi. Peki ne karşılığında? Geçmediğimiz köprüler, uçmadığımız havalimanları, geçmediğimiz tüneller karşılığında.  Şimdi soruyoruz: 12,8 milyar TL nerede, 1 milyon 239 bin esnafa ödenen 5 milyar TL nerede? Saray’da oturanlar milletin sesini duymuyor, milletin derdini görmüyor, milletin sıkıntısını anlamıyor.
Biz, bu ülkede taş üstüne taş koyandan, ‘Allah razı olsun’ deriz. Her fabrika açanın, üretenin, vatandaşlarımıza iş ve aş imkânı sağlayanın yanında oluruz. Fakat bu ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkına, vatandaşlarımızın alın terine, vergisine, bu ülkenin varlıklarına göz koyana, milletin malını ona buna peşkeş çekene de ‘Orada dur bakalım” deriz. Bizim yatırımdan anladığımız, faiz lobilerinin piyasanın köpüğünü cebine indirmesi değil. Bizim yatırımdan anladığımız; şeffaf olmayan ihalelerle, milletimizin, çocuklarımızın, hatta torunlarımızın geleceğini, yandaşa dolarla, avroyla ipotek eden, kamu-özel işbirlikleri değil. Bizim yatırımdan anladığımız; milli savunma sanayimizin göz bebeği Tank-Palet Fabrikasını, Katar ordusunun şirketine bedavaya peşkeş çeken, ardından da bu şirketin ordumuzateslim etmesi gereken tankları bile teslim edememesi değildir. Bizim yatırımdan anladığımız, üreten, iş, aş ve katma değer yaratan tesisler kurmaktır.
Ülkemizi bu buhrandan çıkaracak, ‘güveni’ yeniden sağlayacak kadrolar, Cumhuriyet Halk Partisi’ndedir. Ehliyetli, liyakatli kadroların elinde, temelinde kuvvetler ayrılığı olan, denge ve denetimin güçlü olduğu yeni ve güçlü parlamenter demokrasiye geçiş yer alacaktır. Uyum içinde çalışan, kurumsal altyapısı güçlü, ekonominin tüm aktörleriyle istişareye açık yeni bir yönetim anlayışını getireceğiz. Ayakları yere basan, yapısal reformlarla güçlendirilmiş, üreterek zenginleşmeye dayanan, tüm yurttaşlarına iş veren, aş veren, yükü ve refahı adaletle paylaştıran ülkemizi insani gelişmişlik bakımından en üst sıralara taşıyacak, bir büyük kalkınma hareketini başlatacağız. Türkiye’nin ve milletimizin önünde yeni bir yüzyıl var. Bu ülkenin aydınlık yarınlarına ikinci yüzyıla, yeni bir nefesle gireceğiz. Biz
milletimize inanıyoruz.”