Faruk Bal da listede

İçişleri Bakanlığı, 15 Temmuz darbe girişiminin üst yönetiminde yer alan isimler, TBMM FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na gönderdiği belgelerde yer aldı.

Darbe teşebbüsünün tepesinde 6 askerin bulunduğu, bu askerler arasında dönemin Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı olan ve 15 Temmuz gecesi de Jandarma Genel Komutanlığı karargahı sorumlusu olarak gösterilen Faruk Bal’ın da yer aldığı, 6 kişilik beyin takımının imamının ise firari Adil Öksüz olduğu belirtildi.
İçişleri Bakanlığı, TBMM FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na 15 Temmuz ile ilgili dikkat çeken belgeler gönderdi. Bakanlığın gönderdiği belgelerde 15 Temmuz hain darbe girişiminin 6 kişilik beyin takımı tarafından gerçekleştirilmek istendiği ortaya çıktı.
Listenin başında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı Sorumlusu Tuğgeneral Mehmet Partigöç yer alıyor. Listede ayrıca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargah Sorumlusu Tuğgeneral Erhan Caha, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargah Sorumlusu Tuğamiral İrfan Arabacı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargah Sorumlusu Hava Kurmay Albay İlhan Karasu, Jandarma Genel Komutanlığı Karargah Sorumlusu Tuğgeneral Faruk Bal ile Sahil Güvenlik Komutanlığı Karargah Sorumlusu Yarbay Mustafa Şahin Gümüşiğne bulunuyor.
İçişleri Bakanlığının gönderdiği belgeler arasında darbecilerin sıkıyönetim direktifi ve sıkıyönetim atamalarına ilişkin listeler de yer aldı. 20 maddelik sıkıyönetim direktifinde 16 Temmuz saat 03.00’da yönetime el konulduğu ve bu saatten itibaren tüm yurtta sıkıyönetim ilan edildiği yer alıyor. Sıkıyönetim il komutanlarının kimlerden oluşacağı belirtilen listede, askeri mahkemelerin sıkıyönetim mahkemesi olarak görevlendirildiği belirtilerek, Meclis’in ‘fesh’ edildiği kaydediliyor.
Komisyona gönderilen belgeler arasında FETÖ’cü darbecilerin atama listeleri de yer alıyor. Listede Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak’ın isimlerinin karşısı boş bırakılırken, eski Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi’nin isminin karşısında ise ‘devam’ ifadesi bulunuyor.
A Haber’in haberine göre ise, darbe teşebbüsünün başındaki bu 6 generalin imamının ise firari Adil Öksüz olduğu belirtildi.
(İHA)