“Elektrikli” toplantı!

Vali Mesut Yıldırım tarafından başlatılan ilçe değerlendirme toplantılarının sonuncusu olan Merkez İlçe Değerlendirme Toplantısı dün Halk Eğitim Merkezi’nde yoğun bir katılım ile birlikte gerçekleştirildi.

Halk Eğitim Merkezi’nden düzenlenen toplantıya Vali Vekili Ünal Kılıçarslan, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yavuz Selim Kapancı, kurum ve kuruluş müdürleri, STK temsilcileri, muhtarlar, partililer ve çok sayıda davetli katıldı.

Metin Çelik

Son dönemde Kastamonu ile ilgili olarak güzel gelişmelerin olduğunu belirten AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, genel bir değerlendirmede bulunarak şunları söyledi:
“4-5 yıl önce yatırıma alınmış projelerin hayata geçtiğini hep birlikte gördük. Devlet Hastanemiz faaliyete geçti. Sağlık hizmetlerinin daha iyi olması için çalışmalara devam edeceğiz. Bununla birlikte yılan hikayesine dönen Tıp Fakültesi’nin de bir an önce bitirilip, faaliyete geçmesi için çalışmalara devam edeceğiz. Bizim çok geniş alana yayılmış ve hizmet bekleyen vatandaşlarımız var. Az da kanalizasyon problemi, içme suyu problemi, parke eksikleri bu yılın ve gelecek yılın konuları olacak. Özellikle bizim gibi iller bu tür sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu yüzden biz köylerimizin altyapı çalışmaları için ödeneklerin arttırılmasını talep ettik ve KÖYDES ödenekleri iki katına çıktı. Tahminen 35 milyon TL civarından KÖYDES ödeneği gelecek. Bunu da köylerimize hizmet olarak en iyi şekilde yansıtmaya çalışacağız. Grup köy yolları ile ilgili de bir hedef konularak çalışmalara başlanacak.”

Ünal Kılıçarslan

Valilik makamının vatandaşların istek ve şikayetlerini alıp, değerlendirmekle görevli olduğunu söyleyen Vali Vekili Ünal Kılıçarslan, “Toplumun her kesimi ile temas kurarak, daha çok kitleye ulaşmalıdır. Buradaki amacımızda vatandaşımızın sorunlarını direkt kişiden duymaktır” diyerek toplantının amacını hatırlattı.

Osman Yaman

İstişare bölümünde kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, “Şap konusunda aşılamaya çok özen gösteriyoruz. Son aylarda ilimizde hastalık yok. Hayvan pazarımız açık. Biz kontrollerimizi yapıyoruz” dedi.

J. Albay Yavuz Selim Kapancı

Türkiye Muhtarlar Derneği Şube Başkanı Mehmet Leblebicioğlu’nun köylerde il dışından gelen seyyar satıcılarının yoğun olduğu ve güvenlik sorunu teşkil ettiğini belirtmesi üzerine söz alan İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yavuz Selim Kapancı ise, “Köylerdeki vatandaşlarımızın özellikle kış aylarında il ve ilçe merkezlerine gittiklerini biliyoruz. Bu dönemlerde köylerde hırsızlık olaylarının da artacağını bildiğimiz için biz İl Jandarma Komutanlığı olarak köylerimizde ve önemli geçiş güzergahlarında 24 saat esasına devriye görevimiz devam ediyor. Evde hırsızlık olaylarına ve köylere gelen seyyar satıcılarına karşı gerekli denetimlerimizi yapıyor ve tedbirlerimizi alıyoruz. Köydeki vatandaşlarımızda ihbarları ile de bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz. Biz gerekli hassasiyeti gösteriyoruz” diye konuştu.

Nida Sinsi

Oğul Köyü Muhtarı Adnan Kütlemez’in köyüne oyun parkı talebi üzerine söz alan İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Nida Sinsi, “Köy muhtarlarımızın artık oyun parkını ihtiyaç olarak talep ediyor olması, bizim için sevindirici bir olay. Fakat Özel İdaresi olarak oyun parkı için bir bütçe ayırmadık” dedi.

Yücel Yılmaz

Elektrik ve Elektronik Teknisyenleri Odası Başkanı Yücel Yılmaz, önceki gün yaşanan elektrik kesintisinin ağırlık taşıdığı konuşmasında şunları söyledi:

P2130801“Öncelikle EnerjiSa’da çalışan bir arkadaşımızın iş kazasından dolayı hayatını kaybetmesinden dolayı çok üzgün olduğumuzu, başsağlığı ve sabırlar dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Enerjisa yetkililerinden il bazında yatırımların attırılmasını talep ediyorum. Önceki gün şehrimizde yaşanan elektrik kesintisi esnafı zarara uğrattı.
EnerjiSa şirketinin Kastamonu’da yatırımlarının daha artırılması konusunda Valiliğimiz ve ilgili kurumlarımızca takip edilmesini ve bunun üzerinde daha çok durulmasını talep ediyorum. Bunun da nedeni EnerjiSa’nın çok iyi niyetli olduklarını bilmemize rağmen dünkü arıza da 4 saat boyunca şehrimizin merkezindeki büyük bir ticari alanın olduğu bölüme elektrik verilemedi. Ben dahi kendi işyerimi kapatmak zorunda kaldım. Çalışanlarımızı eve göndremek zorunda kaldık. Bu, bizler için kayıp, diğer esnaflarımız için de büyük kayıp oldu. Bu kış günü insanlar evlerinde işyerlerinde elektriksiz kalıyor. Bu tür arızalar artık çabuk giderilmeli , gerekirse mobil baz istasyonu ile mobil trafolar ile elektrik verilebilmeli, acil ihtiyaca cevap verebilen bu sistemler var, bunlarda artık hazır bulundurulmalı ve yararlanılmalı. İlimizde bu konuda kontrollar artırılmalı, bakımları da zamanında yapılmalı. Artık bu devirde bu konudaki sıkıntılarımızı aşmalıyız..
Yılmaz, ulaşımla ilgili de, “Emsal olarak en yakın ilimiz Sinop, her gün uçak kalkıyor, Kastamonu’da uçak seferleri ile ilgili ve sisten uçaklarımızın inememesi ile ilgili sıkıntılar yaşanıyor, uçak seferlerinin her gün yapılmasını ve sisli havalarda da uçaklarımızın inebileceği cihazın bir an önce yapılmasını istiyoruz.”
Otopark konusunda da konuşan Yücel, “Esnafların kısa süreli alışverişler için ceplerin yapılmasını, bu konuda müşterilerini büyük sıkıntı yaşadığını, bu alanda kısa süreli duraklama yapılarak sorunun çözülmesini istiyoruz, otoparklar yapılıyor, onlarda ana trafiğin akışını artıracak, yol rahatlayacak. Onun içinde çok mutluyuz, şu anda kısa süreli vatandaşların cep sıkıntısı var, bunun da çözümünü istiyoruz”
Üniversite hakkında da konuşma yapan Yılmaz, ,”Kastamonu Üniversitesi’de ilimiz için en önemli, ilimizin hareketlenmesi, canlanması başta olmak üzere esnaflarımız içinde çok önemli. İlimizin insanları ile ortak hareket edebilecek tarzda uygulamaları, Türkiye Cumhuriyetlerine uyguladığınız gibi içerdeki Kastamonululara da uygularsanız çok memnun olacağız, halkımızda çok memnun olacak, Üniversite ile Kastamonu bütünleşmeli, bizlerinde sizlerden talepleri olacaktır, bir şehrin vizyonu Üniversitesi ve Belediyesidir, bu iki kurumun yapacağı hizmetler ilimizi daha da yukarılara kaldıracaktır, ikincisi öğrencilerimizin Kuzeykentte yaşam alanlarının daha çok kaliteleindirilmesi gerekli, esnaf olarak bu noktada daha çok ihtiyaç var, Kuzeykentte ortak yeni projeler yapılmalı, daha çok bualanlarımızın sosyalliği artırılmalı”

Enerji-Sa temsilcileri

Yaşar DuranEnerjisa yetkilileri İbrahim Turan ve Yaşar Duran konu hakkında bilgi verirken, arıza şehir merkezinde olduğu için müdahalede gecikme yaşandığını ifade ederken şunları söylediler:
“Yine bir hafta önce de meydana gelen arızayı da kısa sürede yaparak enerjiyi verdik, enerji hatları ve trafolarının bakım ve onarımlarını yapıyoruz. Bunlar zaten devlet tarafından karşılanıyor. Kastamonu’da çok fazla köyümüz ve mahallerimiz var. Kastamonu çok dağınık ve coğrafi alanı çok geniş; yerleşim alanları çok fazla. Bizim burada yaptığımız 35 milyonluk bir yatırımla başka yerde daha fazla yatırım yapmak mümkün. Yani tahminen bu parayla oralarda 200 köy yapılırken bizim bölgemizde 50 köy yapılabilmekte. Köylerimiz dağlık ve engebeli arazide, bu yüzden biz yine de elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.”

Enerjisa yatırımları hakkında bilgi veren AK Parti Milletvekili Metin Çelik, “Yatırımların özel sektörün cebinden çıktığına dair yanlış bir algı var. Köylere takılan tek bir lambanın parası dahi devlet tarafından veriliyor. 4-5 yıl içerisinde tüm elektrik hatlarını yenilemek istiyoruz. Şu anda yüzde 30’unu tamamladık. Diğer bakım çalışmalarımız içinde ödenek hazır. Kamulaştırmadan dolayı çalışmalarımız gecikiyor” dedi.

Uçak seferlerinin durumu hakkında da bilgi veren Çelik, THY’nın kış mevsiminde uçaklarının bir kısmını bakıma aldığından, Pegasus’un da şirketlerindeki özel durumundan dolayı uçak seferlerinden aksamalar olduğunu belirterek, Mart ayının sonunda Pegasus ve THY seferlerinin normale dönmesini beklediklerini ifade etti.

Kastamonu Üniversitesi olarak bölgenin kalkındırılması için çalışmalarının olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın ise, “Yeni çalışmalarımız tamamlandığında sektörlerle bunu paylaşacağız. Şu anda 19 ilçemizde faaliz. Bu durum bize zarar veriyor, ama ilçelerimizi geliştirmek için bundan vazgeçmiyoruz” diyerek patentlerini aldıkları projelere yatırım yapması için Kastamonulu işadamlarına çağrıda bulundu.

Muammer Yapıcıoğlu

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu, “Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu,” Kastamonu’da Türkiye’nin ilk Muharlık Müzesi’ni açmak istiyoruz. Geçmişten günümüze muhtarlarımızın kullandığı eşyaları toplayarak müzeleştirmek istiyoruz. Bunda da örnek olmak istiyoruz. Muhtarlarımızın çok büyük sorumlulukları, görevleri ve hükümlülükleri var. Bütün işe ihtiyacı olan, sıkınıtısı olanları da bizler en iyi bilen kişileriz. Bu konudada elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz,bu konuda bize ilgili kişilerde yardımcı olmalılar. Göçü önlemek için Köylerimize de çok sayıdayatırımlar yapılmalı, köylerimiz boşalıyor, gençlerimizi, aileleri iş imkanı olmadığı için büyük illere kaçırıyoruz, bunun için de acil önlemlerin alınmasını acil yatırımların da yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.
Toplantının devamında otopark sorunları, Site İş Hanı’nın yeri ve trafik konusundaki öneriler görüşüldü.