Fırıncılar: “İtibar kaybına uğruyoruz”

  • Kastamonu Fırıncılar Derneği Başkanı Abdullah Demirci. “Ekmek için pahalıydı ucuzdu gibi tartışmalar sürerken, fırıncı esnafı için de yapılan haberler sayesinde ‘fırsatçı fırıncı’ algısı oluştu. Bugün biz fırıncıların yaşadıkları olaylar kamuoyundaki algıdan kaynaklanmaktadır. Yani fırıncı son zamanlarda para kazanamazken birde üstüne itibar kaybına uğramıştır” dedi.

Kastamonu Fırıncılar Derneği Başkanı Abdullah Demirci, son günlerde fırıncıların itibar kaybına uğradığını ifade etti.

Ekmek üzerinden son dönemde ciddi tartışmaların yaşandığını aktaran Abdullah Demirci, “Ekmek için pahalıydı ucuzdu gibi tartışmalar sürerken, fırıncı esnafı için de yapılan haberler sayesinde ‘fırsatçı fırıncı’ algısı oluştu. Şimdiye kadar hiç başımıza gelmeyen; ekmek alırken tarttıran müşterilerimiz bile var. Konunun yanlış anlaşılmaması bakımından her müşteri almış olduğu ürünü inceleme, tartma, kontrol etme hakkına sahiptir. Ancak bugün biz fırıncıların yaşadıkları olaylar kamuoyundaki algıdan kaynaklanmaktadır. Yani fırıncı son zamanlarda para kazanamazken birde üstüne itibar kaybına uğramıştır” dedi.

Fırıncıların asla fırsatçı olmadığını dile getiren Demirci, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Un, odun, elektrik, doğalgaz, maya, tuz, poşet ve akaryakıt gibi tüm girdi kalemlerimize yüzde 40’a varan, hatta geçen zamlar geldi. Buna rağmen biz fırıncılara yılbaşına kadar ekmeğe zam yok denilmektedir. Kullandığımız bütün imalat kalemleri serbest piyasa iken satış fiyatımızın tarifeye tabi olması ayrıca başka bir handikaptır. Yine de biz fırıncılar olarak elimizden geldiğince bu zor şartlarda üretime devam etmekteyiz. Tüm bu yaşanan ekmek tartışmasının çözümü, devletimizin yetkili kurumları ve fırıncılık mesleğini temsil eden oda ve derneklerin karşılıklı müzakere etmesiyle olacaktır. Zam yok demekle olayın çözülemeyeceği aşikardır. Yoksa bu şekilde yapılan haberlerle oluşan bu algı biz fırıncı esnafını çok üzmektedir. Fırıncı esnafı sadece hayatın normal akışında değil, deprem, sel ve her türlü doğal afet durumlarında, savaş durumlarında milletimizin ve ülkemizin en ihtiyaç duyacağı bir mesleği icra etmektedir. Bayramı, izni olmayan zor bir meslektir bizim mesleğimiz. En temel gıda maddesi olan, sofralarımızın baş tacı ekmeği üretir fırıncı esnafı. Tabi ki her mesleğin içerisinde olduğu gibi bizim içimizde de çürük elmalar mevcuttur. Ancak bunları düzeltmekle uğraşmak yerine bu tür haberlere maruz kalmak son derece üzücüdür. Ben buradan özellikle konunun farkında olup fırınlarımıza geldiğinde halimizi hatırımızı soran müşterilerimize teşekkür ediyorum ve bu zor günlerde herkesi ekmeğini ilk elden, fırınlardan almaya davet ediyorum”