Fuara övgü sektöre rota

Ahşap Fuarı’nın açılışını yapan Bakan Özlü: “Ekonomi, sadece belli başlı birkaç sektör sayesinde değil, üretimi çeşitlendirerek, zenginleştirerek büyüyebilir.
Bu fuar, işte bu açıdan büyük bir önem taşıyor. Bu geleneği bir yandan muhafaza etmemiz, ama aynı zamanda modern araçlarla da beslememiz gerekiyor.”

7.Kastamonu Ahşap Fuarı’nın açılışı dün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katılımıyla gerçekleşti.

Kastamonu’nun zengin orman varlığının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması, bu alanda faaliyet gösteren firmaların ve ürünlerin tanıtılması amacıyla düzenlenen Ahşap Fuarı’nda bu yıl 86 firma stand açtı. Kuzeykent Pazaryeri’nde gerçekleşen fuar yarın akşama kadar açık kalacak.

ERGÜN CAN

Fuarın açılışında konuşan Kastamonu Ağaç İşleri Odası Başkanı Ergün Can, Ahşap Fuarı’nda emeği geçenlere teşekkür ederek, Bakan Özlü’den yeni sanayi sitesi için talepte bulundu ve “Şehrimiz içinde kalan sanayi sitelerini ilimiz dışına taşımak için 2015 yılında Yeni Maslak Sanayi Sitesi Kooperatifi’ni kurduk. Sanayi sitelerinin ilimiz dışına taşınmasında bize destek vereceğinize inanıcımız tamdır. Bu sanayi siteleri taşındığında boşalan alanlar şehrimizin nefes alan noktaları olacaktır. Kastamonu halkı kazanacaktır. Avrupa Birliği Fonu tarafından finanse edilen marangoz ve mobilyacı esnafımızın büyümesinin önünü açacak, bir projemiz tamamlanmış olup, çalışmalarına başlamak için desteklerinizi beklemekteyiz” dedi.

TAHSİN BABAŞ

Ahşap Fuarı’nın devamlılığında en büyük desteği veren Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise “Kastamonu bir ahşap şehri. Kastamonu’nun yüzde 67’si ormanla kaplı. Kastamonu’nun çok ciddi bir ahşap kültürü var. Bizimde bunu devam ettirmemiz lazım. Onun için bir Ahşap Fuarı’nın bir gerekçe olduğunu vurguluyor ve gerçekleştiriyoruz. Ahşabın gelişmesi ve ileriye gitmesi lazım. Kastamonu’da 3 tane yonga fabrikası var. Hem dünyaya hem de Türkiye’ye çok ciddi kaynak sağlayan fabrikalar. Kastamonu son yıllarda gelişen bir il. Geri kalmışlığı atlatmış bir il. Hayallerimiz gerçek oluyor. Ilgaz Kastamonu yolu devamının projesi 23 milyonluk bir proje ve ihale edildi. Çalışmaları başladı. Kastamonu İnebolu arasındaki yol yaklaşık 2 milyar liraya ihale edilen bir yol. Kastamonu 12 ay turizm imkanı olan bir il. Onun için de bu yatırımların gelmesi de büyük bir şey. Sahil yolunun yapımına da bir an önce başlanmasını istiyoruz. Maden rezervlerinde bir an önce sanayiye dönüşmesi gerekiyor. Bu konuda da OSB’lere destek olunması gerekiyor.

Bakanımızın da desteği ile Kastamonu Yeni Maslak Sanayi Sitesi’ne de kavuşacaktır” diye konuştu.

FATMA BENLİ

Kastamonulu hemşehrimiz AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli de açılış konuşmasında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na değinerek, “19 Mayıs istikbalimizi gençlerimize emanet ettiğimiz bu güzel günde Kastamonu’da bulunmaktan dolayı çok sevinçliyim. Sonuçta Kastamonu’nun milli mücadelede bağımsızlığımızı sağlamak için verdiği şehitleri ile Şerife Bacıları ile Ersizlerderesi ile söz konu vatan olduğunda her şeyin teferruat olduğunu seneler önce bize ispatlamıştır. 15 Temmuz gecesinde tankların önüne çıkarak kararlılığını da tekrarladı” dedi.

Açılışa katılan konuklardan AK Parti Osmaniye Milletvekili Suat Önal da katılımcıların 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak, Kastamonu’da bulunmaktan ve fuara katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

MURAT DEMİR

Kastamonu’da güzel gelişmelerin olduğunu söyleyen AK Parti Milletvekili Murat Demir ise “Hükümetimizin yatırımları sanayicilerin ufkunu da açmış durumdadır. Ulaşım sanayicilerin kriterleri arasındadır. Bizim sadece stratejik olarak bir limanımız eksik kalıyor. İnebolu Limanı ve yolu tamamlandığında sanayicilerin bölgeye bakışı farklı olacaktır. Kastamonu için büyük hayallerim var. Hayallerimi gerçekleştireceğimiz günlere yaklaşıyoruz. Kastamonu’nun gelişmesi için turizmi harekete geçirmemiz gerekiyor. Tarımsal alanda Kastamonu önemli bir yer. Kırık Barajı tamamlandığında sulanmayan arazi kalmayacak. Bunlarla birlikte sanayide geliştirmemiz gerekiyor. Çünkü sanayide istihdam kalıcı olduğunda en önemli kriterlerden biri. Ben otomobil fabrikası için Kastamonu’ya söz verdim. Bu noktada yatırımcı arıyoruz. Kastamonu’da stratejik bir yatırım yapmayı ümit ediyor ve sizin de destek vereceğinizden hiç şüphemiz yok. Kastamonu’da strateji bir yatırım yapılması gerekiyor. Kastamonu’ya yatırım için ne bekliyoruz? Kastamonu’ya yatırım için taşın altına bedenimizin koyma zamanı geldi. Buradan işadamlarımıza sesleniyorum. Bende bir sanayici olarak liman bittiğinde fabrikamı Kastamonu’ya taşıma sözü veriyorum. OSB konusunda da Bakanı’mızın desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

METİN ÇELİK:

AK Parti Milletvekili Metin Çelik de “İlimiz her açıdan gelişecek özellikleri var. Kastamonu birçok yönüyle bize çok şeyi vaat ediyor. Son 15 yılda Kastamonu’da sanayi anlamında çok ciddi gelişmeler oldu. 15 yıl önce OSB’miz yoktu. Tosya’da, Seydiler’de OSB’miz yoktu. Kastamonu’nun yatırımcının önünü açacak gerekli hassasiyeti hükümetimiz göstermiştir. İlimizin gelişmesi için bütün gücümüzle mücadelemize devam edeceğiz” diyerek katılımcıların 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.

YAŞAR KARADENİZ

Vali Yaşar Karadeniz de yaptığı konuşmasında, “Kastamonu’da çok imkanlar var. Yeter ki bunları bir araya getirelim. Ahşap Fuarı da bunların güzel örneklerinden biridir. Orman ürünleri burada işlenip, dışarıya gönderildiği zaman katma değerler ilimizde kalacak. O zaman ilimizde daha fazla istihdam olacak ve işsizlik anlamında da sıkıntımız olmayacak. Onun için buradaki ürünleri daha ileriye nasıl götürebilmemiz için gerekli tesislerin ilimizde kurulması adına bu fuar bir fırsat olacaktır. Bakanımız ilimiz gerekli önemi vermektedir. İlimizin Bakanlığınızdan beklentileri birkaç madde üzerinde toplanmaktadır. Burada bize vereceğiniz müjdeler bizim için sevindirici olacaktır. Bu fuarda geleceğimize umutla bakmak için bir fırsattır” dedi.

FARUK ÖZLÜ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak konuşmasına başlayan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise konuşmasında şunları ifade etti:

“Ekonomide son 15 yılda büyük mesafeler kat ettik ama daha mesafemiz var. Ekonomi ancak üretim yoluyla daha fazla ve daha nitelikli üretim yapmak yoluyla büyüyebilir. Sadece birkaç şehrin omuzlarında değil 81 ilin katkısıyla ekonomi büyür. Ülkeye yayılmış olan kobilerin başarısıyla, belli başlı birkaç sektör ile değil çeşitli üretim ile ekonomi büyür. Ahşap Fuar’ı büyük bir önem taşıyor. Fuar kobilere hitap ediyor. Ahşap gibi katma değer üretmesi yüksek olan sektöre hitap ediyor. Bu fuar sektörde potansiyel taşıyan ve Kastamonu ile çevresi için önemlidir. Kastamonu’nun ahşap ile ahşap işleme konusunda tarihten gelen geleneği var. Geleneği muhafaza ederken, modern araçlarla beslemeliyiz. Firmalarımızın ölçek büyütmesi, işlerine daha profesyonel yaklaşmaları, dışa açılmaları, modern tüketicinin tercihleri ile yenilemesi gerekiyor. Bunları yapabilirken, ekonomi getiri elde ederiz. Son yıllarda geleneksel ürünlere yönelik artış var. Özellikle yüksek gelir grubundaki insanlar seri mallar yerine, müşteriye özel üretilmiş ürünleri tercih ediyorlar. Tüm dünya için durum aynı. Kastamonu gibi şehirlerin bu trendi iyi değerlendirmesi lazım. Fabrikasyon ürünlerde de araştırma geliştirme, tasarım ve markalaşmaya önem verilmelidir. Hazır giyim, mobilya, ahşap gibi sektörlerde tasarımlar fark yaratıyor. Tasarım yapan firmaların karlılık oranı, tasarım yapmayan firmalara göre 2 katı fazladır. Geçtiğimiz yıl çıkardığımız AR-GE reform paketinde önemli yenilikler getirdik. Tasarım merkezlerinin Araştırma ve Geliştirme Merkezleri gibi geliştirmesinin önünü açtık. 10 tasarım personeliyle bir tasarım merkezi kurabiliyoruz. Henüz Kastamonu’dan herhangi bir firmamız Tasarım Ofisi açmamış. Bunu ciddi bir eksiklik olarak görüyorum. Özellikle bu fuara katılan firmalarımızı tasarım merkezleri kurmaya davet ediyorum.

Önümüze bakma ve ekonomiye odaklanma zamanı, daha fazla yatırım çekmeye, üretmeye, teknoloji geliştirmeye, ihracatı ve ithalatı artırmaya çalışmalıyız. Hükümet olarak bu konulara yoğunlaştık.”