“Üretim Reform Paketi taleplerinizi karşılayacak”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Valilik ve Belediye ziyaretleri esnasında gündeme getirilen Kastamonu taleplerina Meclis’e gelen Üretim Reform Paketi’nin cevap vereceğini söyledi.

Özlü, “OSB’ler için destek, ödenek tahsisi, Maslak Sanayi Sitesi’nin taşınması konularındaki çözümleri sağlayacak maddeler Meclis gündeminde bulunan Üretim Reform Paketi’nde yer alıyor. İnşallah bu ay içerisinde Üretim Reform Paketi’ni Meclis’ten geçirdiğimizde sanayi sitelerimize ve OSB’lerimize kredi ve ödenek tahsis etmede rahatlayacağız” dedi, Borsa’nın Orman Ürünleri İşleme Entegre Tesisi için de özel çalışma yapacaklarını ifade etti.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ahşap Fuarı açılışı öncesinde Valilik ve Belediye’ye ziyaretlerde bulundu.
Bakan Özlü, ziyaretlerde hem Vali Vekili Yaşar Karadeniz, hem de Belediye Başkanı Tahsin Babaş’tan birifing aldı. Vali Vekili Yaşar Karadeniz ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş, verdikleri brifinglerde Kastamonu’nun taleplerini net olarak dile getirdi.
Vali Vekili Yaşar Karadeniz, ilave OSB için ödenek, Tosya OSB’nin genişleme sahasının Kızlaryolu Barajı sulama alanından çıkarılması, Enerjisa tarafından reddedilen Tosya OSB Güneş Enerjisi Santrali projesinin yeniden gündeme alınması ve Kastamonu Ticaret Borsası’na ait olan Kastamonu Orman Ürünleri İşleme Entegre Tesisi’nin işletme sermayesi sorununun çözülmesi için destek istedi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise 1.5 yıl önce startını verdikleri Maslak Yeni Sanayi Sitesi projesi için Bakan Özlü’den katkı beklediklerini ifade etti.

KARADENİZ

Kastamonu hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra sorunları aynı zamanda çözüm önerilerini ortaya koyan Vali Vekili Yaşar Karadeniz, şunları söyledi:
“İlave Organize Sanayi Bölgesi’nin kamulaştırılması için ödenek gerekiyor. Sizlerden ödenek talebimiz var. Tosya Organize Sanayi Bölgesi’nin genişleme sahası, Kızlar Yolu Barajı sulama alanı genişleme sahası içinde kalıyor. Aslında bu alanın bir çoğu yapılaşmış, Tosya ilçesinin sınırları içerisinde kalmış durumdadır. Söz konusu sulama alanı tarımsal anlamda çok fazla getiri sağlayacak bir alan olma özelliğini kaybetmiştir. Dolayısıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından bu sulama alanının sınırlarının değiştirilmesi ve organize sanayi bölgesinin genişleme sahasının sulama alanı dışında bırakılmasında fayda var. Tosya OSB alanı içerisinde 39 bin metrekare alan üzerine Güneş Enerjisi Santrali projesi kurulması için gerekli müracaat yapılmış ancak bu müracaat Enerjisa tarafından ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle reddedilmiştir. Bu projenin tekrar gündeme alınması ve organize sanayi bölgesinin elektrik giderlerini karşılamak açısından büyük önem taşıyor. Kastamonu Ticaret Borsası’na ait Kastamonu Orman Ürünleri İşleme Entegre tesisi Kastamonu OSB içerisinde hizmet veriyor. Bunun için KOSGEB teşviklerinden yararlanması ve bunun için kanun değişikliğinde düzenlemeye gidilmesi gerekiyor. Bu konularda desteklerinizi bekliyoruz.”

BABAŞ

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da Kastamonu’nun gelişimi için büyük önem taşıyan Maslak Yeni Sanayi Sitesi projesine değinerek, “Şehrin içerisinde kalmış iki sanayi sitemiz var. Bu siteler hem görünüş hemde işlevleri açısından uygun değil. Onun için biz bundan 1.5 yıl önce Maslak Yapı Kooperatifi adı altında bir kooperatif kurduk. Şuanda 738 üyeyem ulaştık ve yer belirleme çalışmalarımız tamamlandı. Yeni yapacağımız sanayi sitesinin ilerleyen yıllarda yeniden şehir içinde kalmamasına özen gösterdik. Taşlık mevkiinde 2B arazisi üzerinde yerimizi belirledik. Maslak Yeni Sanayi Sitesi’ne olan desteklerinizin devamını istiyoruz.” diye konuştu.

Başkan Babaş, ziyarette Bakan Özlü’den şu taleplerde bulundu:
“Bugün Kastamonu için önemli bir gün. Bugün Ahşap Fuarı’nın 7’ncisini hep beraber açacağız. Kastamonu için önemli bir gün. Kastamonu ahşabın başkentidir. Yüzde 60’ı ormanlarla kaplı bir il olduğu için orman ve orman ürünlerinin her safhasında Kastamonu’dan bahsetme imkanımız var. Özellikle orman sanayinde, yonga ve levha fabrikası olarak üç farklı fabrika ile hizmet vermekteyiz. Biri şehirimizin güneyinde, biri organizede ve kuzeyinde yer almakta. Bu fabrikalarda Türkiye ve dünya listelerinde belli bir sıralamaya sahiptir. Tabii bu orman ürünlerinin üretilmesi ve işletilmesi bizim için çok önemli. Avrupa Birliği fonları ve bakanlığımızın desteği ile entegre ve yarı mamül tesisi kuruldu. İnanın ben, bu bölgede ki en önemli tesislerden biri olduğunu iddia ediyorum. Çok büyük bir kapasiteye sahip. Yani, en küçük ağaç parçasını bile değerlendirip, masif haline getirebilen bir fabrika. Bunun daha da aktif hale gelerek çalışmasını istiyoruz. Tabii bu işi borsamız yapıyor ancak fonları olmadığında çalıştırmak mümkün olmuyor. Bunun içinde bir fizibilite yapıp, ürünlerin hem il hem de ülke genelinde satışını sağlayabiliriz düşüncesiyle yardımcı olmanızı arz ediyorum. Tabii Türkiye büyüyor ve onunla birlikte Kastamonu’da gelişiyor, makus talihine yenilmiyor artık. Kastamonu kültürü, kimliği, doğası ve tabiatıyla harika bir ambiyansa sahiptir. Bizim burada ki en büyük avatajlarımızdan birisi çok geniş bir turizm alanına sahip olması. Ekoturizminden kış, yaz, deniz turizmine kadar Kastamonu 12 ay turizmin yapıldığı bir şehir haline gelmektedir. Ama daha gelmiş değildir. Ekoturizm adına çok değerli yerleri vardır henüz keşfedilmemiş ancak biz zamanla, doğasını bozmadan uygun hale getirerek hem Türkiye hem de dünya insanına tanıtmayı hedefliyoruz. Belediyemizde de genel hizmetlerin yanı sıra yerel çalışmalarımızda devam ediyor. Biz bu yerelde ki hizmetleri, genelde ki hizmetlerimize entegre etmeyi ihmal etmiyoruz çünkü bunlar birbirlerini tamamlayan unsurlar. Bugün hepimizin geçtiği Ilgaz Tüneli, Kastamonu ve hatta ülke için, Batı Karadeniz için çok avantajlı bir yol güzergahıdır. Kuzeye giderken de şehirden İnebolu’ya yani sahile doğru yolların iyileştirilmesi için ciddi manada atılım yaptık. Şu an ihalesi yapıldı. Bundan dolayı çok mutlu ve guruluyuz. Kastamonu-İnebolu yolunun da en kısa sürede programa alınmasını ve yapılmasını bekliyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyor desteklerinizi bekliyoruz.”

ÖZLÜ’NÜN SÖZLERİ

Kastamonu’nu taleplerine çözüm olacak maddelerin Meclis’in gündemine gelen Üretim Reform Paketi içinde bulunduğunu söyleyen Bakan Özlü ise “OSB’ler için destek, ödenek tahsisi, Maslak Sanayi Sitesi’nin taşınması konularındaki çözümleri sağlayacak maddeler Meclis gündeminde bulunan Üretim Reform Paketi’nde yer alıyor. İnşallah bu ay içerisinde Üretim Reform Paketi’ni Meclis’ten geçirdiğimizde sanayi sitelerimize ve OSB’lerimize kredi ve ödenek tahsis etmede rahatlayacağız. Çünkü bu kanunun amacı sanayimizin geliştirilmesi ve böylece üretimin desteklenmesidir. Bu bakımdan taleplerinizin tamamına çözüm olacak maddeler bu paketin içinde yer almaktadır.” dedi.

İşletme sermayesi sorunuyla karşı karşıya olan Kastamonu Ticaret Borsası’na ait Kastamonu Orman Ürünleri İşleme Entegre Tesisi için de özel çalışma yapacaklarını belirten Bakan Özlü, “Avrupa Birliği IPA fonlarıyla yapılan Kastamonu Ticaret Borsası Kastamonu Orman Ürünleri İşleme Entegre Tesisi içinde özel çalışacağız. Bu tesise işletme sermayesi nasıl sağlarız bunun üzerinde özel olarak duracağız.” ifadelerini kullandı.