Geliyor gelmekte olan

Gezici için sayılı günler kaldı artık. Şehir, bu yıl 7’nci kez sinemaya doyacak. Ankara Sinema Derneği tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkısıyla düzenlenen 26’ncı Gezici Film Festivali’nin Kastamonu ayağı, 6-8 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

Her sene olduğu gibi, bu sene de ücretsiz olacak film gösterimleri. Ödüllü filmler beyaz perdede hayat bulacak şehrimizde bir kez daha. Ünlü yönetmenler ilimize konuk olacaklar yeniden.

  • ••

Gelelim, Üniversite’nin katkısına… Senelerdir Üniversite çok güzel ev sahipliği yapıyor Gezici Film Festivali’ne… Öğrencisinden, dekanına ve rektöre kadar herkes dört elle sarılıyor festivale. Hepsine bin minnet…

Ama içlerinden biri var ki, özellikle bahsedilmeye değer işler yapıyor bu memlekette. Ersoy Soydan… Yıllardır, ki gerektiğinde kendi bütçesinden maddi olarak, festivali karnaval gibi yaşatıyor şehrimizde.

Birçok “Benim” diyen Kastamonuludan daha çok çalışıyor Ersoy Hoca. Ayağına taş değmesin. Daha çok işlere imza atsın, daha çok sahip çıksın memlekete. Bizim böyle insanlara ihtiyacımız var çünkü.

Gelin, geçtiğimiz günlerde söylediği sözleri okuyalım Ersoy Hoca’nın:

“Kastamonu’da ‘festival zamanı’ diye bir laf var. Aralık ayının ilk günleri festival zamanı olarak anılıyor ve herkes işlerini buna göre ayarlıyor. Kastamonu İletişim Fakültesi öğrencilerinin özverisiyle bu günlere geldik.”

  • ••

Kendisiyle bir görüşme yaptım. Yine aynı mütevazılıkla“Bu festivali herkesten çok öğrenciler benimsiyor” dedi. Antalya, Berlin, Chicago’dan ödüller alan Türk ve dünya sinemasından filmlerin gösterimde olacağını da belirtti.

Birçok yönetmen ve oyuncuyu ağırlayacağız yine şehrimizde. Kültür sanata doyacağız. Pandemiyi saymazsak 8 yıldır aralıksız buluşuyor Gezici Kastamonu’yla. Dileyelim daha çok uzun yıllar da buluşmaya devam etsin.

Unutmayın, ilk gösterim 6 Aralık’ta saat 17.00’de yapılacak. Bu da demek oluyor ki, “Kastamonu’da festival var!”… Destekleyenlere sonsuz şükran. Elini taşın altından çekenler kadar, büyük bir aşkla taşın altına girenler var bu memlekette…

 

Gözde MINIK