Vali Çakır’dan İGM’ye bütçe teşekkürü… “Kastamonu’daki en büyük gücümüz istişare”

  • İGM’nin bütçe maratonu bugünkü oturumla sona eriyor. Dünkü oturuma katılan Vali Avni Çakır, “Bizim Kastamonu’daki en büyük gücümüz istişare. Her türlü kararımızı Meclis, Vilayet, Genel Sekreterlik olarak fikir birlikteliği yaparak aldığımızı düşünüyorum. Bu doğrultuda birimizin aklına gelmeyen bir fikir, diğerimizin aklına geliyor. Birimizin sunduğu bir fikir sorunun daha rantabl çözülmesini sağlayabiliyor. O noktada istişarede fayda var” dedi.
  • 197 milyon TL’lik bir bütçelerinin oluştuğunu da söyleyen Vali Çakır, “Mevcut yaşadığımız süreçten dolayı ilimize taahhüt edilen rakamlar bunun üzerine eklendiğinde belki de bu rakamın yüzde 50 üzerine ya da 2 kat üzerine çıkacağız… Biz bir taraftan afetin izlerini silmeye çalışırken, bir taraftan da normal rutin programlarımızı yaptık. Bu noktada vatandaşımıza mahcup olmadık” diye konuştu.

 

İl Genel Meclisi’nin Kasım ayında gerçekleştirdiği 20 günlük bütçe görüşmeleri bugün sona eriyor. Bütçe görüşmelerinin dünkü oturumuna Vali Avni Çakır ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selçuk Aslan da katılım sağladı.

Dünkü oturumda İl Genel Meclisi (İGM) Başkanı Güray Parçal, istişarelerle bütçe çalışmalarını gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “Bir düzen varsa, içindeki birleşenlerin ortak bir payda da birleşmesi gerekiyor. Bu birleşmeyi de biz hem İl Özel İdaremizle, hem de Meclisimizle gerçekleştirebiliyoruz. Bunun sonucunda da başarılı çalışmalarımız ortaya çıkıyor” diyerek teşekkürlerini sundu.

VALİ AVNİ ÇAKIR

Vali Avni Çakır’da İl Genel Meclisi’nin çalışmalarını yakından takip ettiğini belirterek, “Neticede Kastamonu’nun 2022 yılında ve bundan sonraki yıllarda çok daha iyi hazırlanması noktasında alınması gereken tedbirleri büyük bir titizlikle tartışıyorsunuz. Memleketimizin, beldelerimizin lehine kararlar oluşmasını sağlıyorsunuz. Bizim Kastamonu’daki en büyük gücümüz istişare. Her türlü kararımızı Meclis, Vilayet, Genel Sekreterlik olarak fikir birlikteliği yaparak aldığımızı düşünüyorum. Bu doğrultuda birimizin aklına gelmeyen bir fikir, diğerimizin aklına geliyor. Birimizin sunduğu bir fikir sorunun daha rantabl çözülmesini sağlayabiliyor. O noktada istişarede fayda var” dedi.

Son 1 aydır bütçeyle alakalı İl Genel Meclisi’nin yoğun bir çaba ortaya koyduğunu da söyleyen Vali Çakır, “Ben bu süreçte yapılan çalışmaları çok büyük bir ciddiyetle takip ettim. Neticede 197 milyon TL’lik bir bütçemiz oluştu. Bu rakam az bir rakam değil, ama Kastamonu gibi devasa yerleşimlere sahip memleket düşünüldüğünde çokta yüksek bir rakam değil. Fakat bizim geçmişten süre gelen hizmet anlayışımızı rahat bir şekilde devam ettirecek bir rakam. İnşallah mevcut yaşadığımız süreçten dolayı ilimize taahhüt edilen rakamlar bunun üzerine eklendiğinde belki de bunun yüzde 50 üzerine ya da 2 kat üzerine çıkacağız. O yüzden bu rakamları da ben ilimiz açısından son derece olumlu buluyorum” diye konuştu.

2021 yılına dair programları ufak tefek sapmalar dışında, büyük oranda gerçekleştirdiklerini de söyleyen Vali Avni Çakır, “Hala ufak tefek sıkıntılar var. Birçoğunuz zaten iletiyorsunuz, biz de sahayı gezip görüyoruz. Bazı ilçelerimizde İGM üyelerimizde kaymakamlarımız sahada birlikteler. En büyük başarının da oradan geldiğini görüyorum” dedi.

Afetin yaralarını büyük oranda temizlediklerini de söyleyen Vali Çakır, “Elbette eskisinden daha iyiye getirmedik ama şu an biz kalıcı imalat noktasında değiliz. Şu anda biz hayatın normal akışının temininde gereken çalışmaları yapıyoruz. Ulaşımın sağlanması, suyun akışının sağlanması gibi. Köprülerle ilgili ihalelerimiz tamamlandı. Menfezlerle alakalı daha kolay bir süreç var. Baharla birlikte üst yapıyla alakalı yoğun bir çalışmaya hep birlikte gireceğiz. Biz bir taraftan afetin izlerini silmeye çalışırken, bir taraftan da normal rutin programlarımızı yaptık. Bu noktada vatandaşımıza mahcup olmadık. Elbette ki aksayan işlerimiz oldu. Neticede programlarımızda değişiklik oldu. Devletimizin özellikle yollarda bir irade değişikliği oldu. Bunun yansımalarını önümüzdeki süreçte göreceğiz” diye konuştu. Cengiz MUHZİROĞLU