Gökkale Tarım’a Bakanlık onayı

Gökkale Tarım’ın, 32 ilde kurulacak Damızlık Üretim Merkezleri için yaptığı başvuru Bakanlıkça uygun bulundu.
İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yaman, “Devrekâni’de kurulacak olan Damızlık Düve Üretim Merkezi ile ülkemizin ihtiyaç duyduğu damızlık gebe düvelerin yurt içinden karşılanması, et ve süt üretiminde verim ve kalitenin artırılması, hayvancılık yapan yetiştiricilerimizin damızlık düve ihtiyaçlarını İlimizden sağlıklı bir şekilde karşılanması sağlanacaktır” dedi.
Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında 500 Baş Damızlık Düve Yetiştiriciliğinin Desteklenmesi Hakkındaki tebliğ kapsamında; Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yeni uygulamaya koyduğu Milli Tarım Projesi ile yeni dönemde ilk etapta Kastamonu’nun da aralarında bulunduğu 32 ilde damızlık üretim merkezleri kurulması çalışmaları yapılacak.

Bakanlıkça yapılan değerlendirme sonucunda, ilimizden müracaat eden, hastalıktan ari işletme ve AB uyumlu onaylı süt çiftliği sertifikalarına sahip; Gökkale Tarım Gıda Enerji Madencilik Ulaşım Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketinin yaptığı başvuru uygun bulundu.

Bakanlık onayının ardından İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Gökkale Tarım yetkilisine Damızlık Düve Üretim Merkezi Projesi hakkında bilgilendirme yaptı, proje çalışmalarının gerçekleştirilmesi için gerekli olan tebligatta bulundu ve ardından taahhüt sözleşmesi imzalandı.

Bilgilendirme, tebligat ve taahhüt programına İl Müdürü Osman Yaman, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Sinan Çelibican, Firma Yetkilisi Veteriner Hekim S. Selim Dere ile projede görevli personel katıldı.

İl Müdürü Yaman, programda yaptığı konuşmada, “Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen bu projenin ilimizde de uygulanmasından büyük memnuniyet duyuyorum. İlimiz Devrekâni İlçesinde kurulacak olan Damızlık Düve Üretim Merkezi ile ülkemizin ihtiyaç duyduğu damızlık gebe düvelerin yurt içinden karşılanması, et ve süt üretiminde verim ve kalitenin artırılması, hayvancılık yapan yetiştiricilerimizin damızlık düve ihtiyaçlarını İlimizden sağlıklı bir şekilde karşılanması sağlanacaktır. Bu projede emeği geçenlere çok teşekkür ediyor, ilimiz ve ülkemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
(Haber Servisi)