Gönülden ahşaba akan kader işlemeleri

Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, sergi açılışında yaptığı konuşmada, “Burada gördüğünüz her bir ahşabın üzerindeki her bir bıçak darbesi, her bir keski darbesi orada yatan bir insanın el emeğidir, göz nurudur. Gönlünden akan şeydir” dedi.

20170301_113731Kastamonu E Tipi Kapalı ve açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan hükümlü ve tutukluların el emeği, göz nuru ahşap işlerinden oluşan sergi dün açıldı.
Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi’ndeki serginin açılışına Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yaşar Abasıyanık, Ceza İnfaz Kurum Müdürü Ahmet Çalışkan, Ceza İnfaz Kurumu çalışanları başta olmak üzere diğer davetliler katıldı.
Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, düzenlenen serginin açılışında yaptığı konuşmada, Kastamonu E Tipi Kapalı Cezaevi ve Açık Ceza İnfaz Kurumu ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün düzenlediği “Ahşap Hediyelik Eşya Yapımı Kursu” kapsamında hükümlü ve tutukluların boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla eğitim aldığını söyledi.
Kastamonu’nun ahşap hususundaki maharetlerini sergilemek anlamında serginin düzenlendiğini bildiren Kantarcı, şöyle konuştu:
“Ceza İnfaz Kurumumuzda barındırılmakta olan hükümlü ve tutuklularımızın boş zamanlarını değerlendirilmesi amacıyla yapmış olduğu faaliyetler kapsamında özellikle Kastamonu’nun da yerelde ağaç işleri hususundaki maharetlerini de sergileme anlamında hükümlü ve tutuklularımızın yapmış oldukları çalışmaların tanıtımı amacıyla bu şekilde bir sergi düzenlendi. Bundan dolayı emeği geçen tüm hükümlü ve tutuklu arkadaşlarıma, Cezaevimiz idaresine, değerli hocalarımıza, eğitmenlerimize, kurumsal olarak katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlarımıza, bu arada meslek edindirme ve diğer yaptığımız tüm çalışmalarda bizlere desteklerini esirgemeyen Halk Eğitim Merkezi’ne, El Sanatları Müdürlüğümüze hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun diliyorum. Buradaki tanıtılan ürünlerin belki ekonomik olarak değerleri çok fazla değil ancak hem bizler açısından özellikle cezaevince çalışan arkadaşlarımız açısından anlamını daha yakinen biliyorlar. Bunu da topluma yansıtma adına bu sözleri söylemeyi bir borç biliyorum. Burada gördüğünüz her bir ahşabın üzerindeki her bir bıçak darbesi, her bir keski darbesi orada yatan bir insanın el emeğidir, göz nurudur. Gönlünden akan şeydir. Bu nedenle gezerken gördüğünüz farklı ürünler üzerinde farklı motifler görebilirsiniz. Bunlar tamamen mahkûmlarımızın kendi gönüllerinden ahşaba aksedilmiş olan şeylerdir. Bu yüzden ürünlere bu duygularla yaklaşılmasını arzu ediyorum”
Konuşmalarnı ardından Başsavcı Kantarcı, Kastamonu E Tipi Kapalı Cezaevi ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ahmet Çalışkan, Kastamonu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yaşar Abasıyanık, Kastamonu Baro Başkanı Vekili Eşref Tuna Tiftik ile serginin açılış kurdelesinin kesti.
Katılımcılar, açılışın ardından stantları gezerek ürünleri inceledi.
Sergiyi gezen Belediye Başkanı Tahsin Babaş da, “Kastamonu E Tipi Kapalı ve açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından Barutçuoğlu AVM’de açılan el sanatları sergisini gezdik. Sergide yer alan ürünler çok güzel ve ustalıkla yapılmış ürünler. Birbirinden güzel bu ürünlerin yer aldığı sergiyi hazırlayan, emeği ve katkısı geçen tüm herkesi de tebrik ediyorum”diye konuştu.
Ahşap işlemeli çeyiz ve makyaj sandıkları, mücevher kutusu, anahtarlık, hat yazılı panolar, terazi, sehpalar, saatler ile bakır ve alüminyum işlemeli pano ve aynalıkların sunulduğu sergi 5 Mart’a kadar açık kalacak.