“Muhasebecilik vizyon mesleği haline geldi”

Kastamonu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yaşar Özdemir, haftanın açılışı dolayısıyla düzenledikleri törende yaptığı konuşmada, “Mesleğimiz artık ülkemiz ve işletmelerimizin gelişimi için çalışan, ekonominin kaydım tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan bir vizyon mesleği haline gelmiştir” dedi.

Muhasebeciler Haftası başladı. Kastamonu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası yönetimi ve üyeleri, haftanın başlaması dolayısıyla Atatürk anıtına çelenk koyup saygı duruşunda bulundu.
Törende konuşan Oda Başkanı Yaşar Özdemir, haftanın amacını hatırlattı ve şunları söyledi:
“Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler, üreten, çalışan, canlı ve dinamik bir Türkiye için çalışmaktadır. Evveliyatında sadece beyanname düzenleme hizmeti ile başlayan ve yazıcılık, arzuhalcilik diye ifade edilen mesleğimiz artık ülkemiz ve işletmelerimizin gelişimi için çalışan, ekonominin kaydım tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan bir vizyon mesleği haline gelmiştir.
27 yıl önce, yasal statüsüne kavuşan, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu haline gelmiştir. Kaliteli hizmet sunarak, güvenilir işletme danışmanlığı vizyonumuzla ülkemize ve işletmelerimize hizmet etmektedir.
Bu bağlamda yapılan çalışmalar kapsamında artık meslek mensubu olabilmenin şartları gittikçe ağırlaşmış, 4 yıllık fakülte bitiriminin ardından, staja başlayabilmek için mesleğe giriş sınavları getirilmiş, 3 yıllık staj süresi ve bu süre içerisinde yapılan interaktif sınavların bitiminde staj bitirme sınavlarının da başarı ile yerine getirilmesi zorunluluk haline gelmiştir.
Toplumsal sorumluluğumuzun bir gereği olarak, çağdaş dünyadaki ekonomi ve iş dünyasıyla ilgili gelişmeleri izliyor; yapıcı görüş ve düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Hazırladığımız raporlarla, bir paydaş olarak ekonomimizin daha güçlü gelişmesine ve iş dünyasının küresel dünyada yerini güçlendirmesine katkı sunuyoruz. Çözüm sunmaya yönelik bir bakış açısı ile sorunları gündeme getiriyoruz. Bu misyonumuzla ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmanın sorumluluğunu taşıdığımızın bilincindeyiz. Gelişen ve değişen ekonomi ve sistemler karşısında, meslektaşları paydaş kurumlara daha fazla bilgi akışı sağlamakta, teknoloji çağında tüm verilesi elektronik olarak alıcılarına sistem üzerinden ulaştırmakta ve en önemlisi verginin tahakkuku ve tahsilatı anlamında Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarına doğrudan hizmet etmekteyiz.
Meslek sorunlarımızın çözümüne yönelik girişimlerimizi yetkili makamlar nezdinde sürdürüyoruz. Olumlu şekilde ve işbirliğine dayalı olarak suren ilişkilerle bu alanda önemli sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. Toplumdaki defter tutan ve beyanname veren iş insanı algısını değiştirerek, verdiğimiz hizmetlerin mali danışmanlık ve denetim çerçevesinde, güvenilir işletme danışmanı misyonuyla ekonomimizin önemli bir paydaşı olduğumuzu daha çok hissettirmek istiyoruz. Bu yönde kurumsallaşarak, iş kalitesini arttıran, eğitimle gelişen bir meslek olarak geleceğe hazırlanıyoruz.
Hazine ile mükellef arasında köprü görevi gören, ülkemizin güçlü ekonomisi için güçlü bir mali müşavirlik kurumunun varlığına inanan Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğimizi iş dünyamıza ve ülkemize değer katacak geliştireceğiz ve yarınları umutla şekillendireceğiz. Bu inançla Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslektaşlarımızın Muhasebeciler Haftasını kutluyorum.”

Törene Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Namlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, KOSGEB Müdürü Nevzat Erol, Defterdarlık Görevlileri, MÜSİAD Başkanı Oğuz Fındıkoğlu başta olmak üzere Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirler katıldı.
Kastamonu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkan ve yönetimi Defterdarlığı, SGK İl Müdürlüğü’nü ve KOSGEB’i ziyaret etti.