Haklı talep doğru hedef

Şehrimizin demiryolu talebi sanayi üretiminin yetersizliği ve engebeli arazi yapısı sebep gösterilerek en aşağı 2023’ten sonraya ötelenirken, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’na geçtiğimiz yıl talepte bulunan Tosya ilçemiz de demiryolu konusundaki kararlılığını sürdürüyor.

Mustafa Afacan’ın köşe yazısı…

Ilgaz ilçesine yaklaşık 10 kilometre mesafeden geçen Karabük-Çankırı demiryolu hattına bir bağlantı yapılmasını ve E-80 karayoluna paralel olarak ilçelerinden geçmesini isteyen Tosyalılar, bu hattın ucunun ise Amasya’nın Suluova ve devamındaki Samsun güzergahına bağlanmasını talep ediyorlar.

Şehrimizden İran ve Irak başta olmak üzere Arap ve Ortadoğu pazarına ihraç edilen sanayi ürünlerinin bu yolla nakliyesine talip olan Tosya, kereste ağırlıklı ithalatta da bölgenin lojistik üssü olmayı hedefliyor.

Söz konusu demiryolu bağlantısının gerçekleşmesi halinde Tosyalılar, günümüzde ilimizden Suluova’ya karayolu ile yük taşımanın getirdiği zaman kaybının, akaryakıt israfının ve yedek parça israfının da önüne geçileceğini ileri sürüyorlar.

Demiryoluna sahip olmaları durumunda bölgenin lojistik üssü olacaklarına dikkat çeken Tosyalı iş çevreleri, ilçede ek yatırım olanaklarının da bu sayede ivme kazanacağını vurguluyorlar.

Geçtiğimiz yıl Ulaştırma, Denizcilik ve Bakanlığı ile TOBB’a isteklerini yazı ile bildiren, ilimizi ziyaret eden Ulaştırma Bakanı’na da elden dosya sunan Tosyalı sivil toplum örgütlerinin, demiryolu taleplerini hükümet nezdinde yeniden dillendirecekleri öğrenildi.