“Hedef, çok ortaklı şirket”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kastamonu Şubesi’nin ikinci genel kurulu hafta sonu yapıldı, mevcut başkan Oğuz Fındıkoğlu yeniden bu göreve seçilerek güven tazeledi.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Şube Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, MÜSİAD Kastamonu Şubesi’ne üye iş adamlarının Kastamonu’da toplam 2 bin 400 kişiye istihdam sağladığını ve 2016 yılı sonu itibariyle 530 milyon lira ciroyla da Kastamonu ekonomisine büyük bir katkı sunduğunu kaydetti.

P9349349Gelecekte MÜSİAD üyelerinin tamamını kapsayan ve çok ortaklı bir yatırım şirketi kurmayı planladıklarını belirten Fındıkoğlu, şunları söyledi:

“Geride bıraktığımız 2016 yılı ülkemiz ve milletimiz nezdinde üzücü ve sıkıntılı bir dönem olarak geride kaldı. Başta 15 Temmuz’da yaşanan kalkışma süreci, akabinde artan terör saldırıları ve son olarak da kura bağlı ekonomik sıkıntılar birbiri ardına geldi. Bizler 15 Temmuz gecesi Sayın Cumhurbaşkanımızın meydanlara çıkın çağrısı ile ilk meydana çıkan sivil toplum kuruluşu olduk. Milli irade nöbetlerinde sabahlara kadar meydanlarda bulunduk. Gündüz üretmeye gece direnmeye devam ettik. Darbe girişimi ve artçı etkileri devam ederken hep dik durduk, korkmadık, yılmadık ve üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. Bir diğer konu ise hain terör örgütünün kalleş eylemleri. Terör olaylarının amacı şüphesiz ki ülkemizdeki güven duygusunu yok etmek etmekti. Ama biz olduk beraber olduk. Bu millete diz çöktüremezsiniz, yıldıramazsınız, kökünüzü kazımaya bu millet muktedirdik dedik. Ülkemizin üzerinde oynanan oyunların bilinciyle hareket ettik ve dilimizin döndüğü gücümüzün yettiğince de bu oyunları bozmaya çalıştık.
Son günlerde yine ülkemizin üzerinde oynanan kura bağlı ekonomik kriz yaratılmak istenmesi ile ilgili yurtiçi ve yurtdışındaki 12 bine yakın MÜSİAD üyesi kardeşimizle aynı sözü söyledik. Faaliyetlerimizi ve çalışmalarımızı arttıracağız. Üretmeye ve büyümeye devam edeceğiz.
MÜSİAD Kastamonu Şubemiz kurulduğu günden bu yana yatırıma, üretime ve istihdama dayalı büyümesine devam etmektedir. Üyelerimiz ve bağlı işletmelerde 2016 yıl sonu rakamları ile 2 bin 402 kişi istihdam edilmekte ve üye firmalarımız yine 2016 yılsonu itibari ile 530 milyon TL ciro ile Kastamonu ticaret piyasasının büyük bir payına sahiptir. MÜSİAD Kastamonu Şubesi üyeleri arasında 10’a yakın çok ortaklı şirket kurulmuş ve bu şirketler başarılı projelere imza atmıştır. Bundan sonraki hedefimiz ise MÜSİAD üyelerinin tamamını kapsayan ve Kastamonu’da yapılamaz denen yine çok ortaklı bir şirket kurmaktır. Yapılacak yatırımla ilgili fizibilite çalışmalarımız devam etmektedir. Umarım 2017 yılı içerisinde MÜSİAD Kastamonu olarak bu hedefimize de ulaşacak ilimizin ve bölgemizin, ülkemizin kalkınması ile birlikte istihdama katkı sağlayacaktır,”

Divan BaşkanlığınıAv.Mücahit Dağdelenoğlu’nun yaptığı kongrede Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Orhan Sancaktar, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Fatih Köse, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Zafer Şimşek ve Defterdar Vekili Ali Ateş kısa birer konuşma gerçekleştirdi.

ULUAY: Ekonomi ile üzerimize geliyorlar

Kongredeki konuşmasında Türkiye’nin Türkler tarafından yönetilmesini istemeyenler olduğunu söyleyen AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, “Şu anda ekonomi ile üzerimize geliyorlar. Sizin gibi yatırımcılar olduğu sürece bu girişimleri de işe yaramayacaktır. Anayasa değişikliği görüşmelerinde çok çirkeflik yapılmaktadır. Koalisyonlarla uluslararası güçlerin elinde olan bir yönetim değil, kendi özgür iradesiyle hareket eden bir yönetim olmasını istiyoruz. Zamanın SGK Hastaneleri ile Devlet Hastanesi’nin birleşmesine de karşı çıkmışlardı. Memleketin yararına ne yasa çıktıysa, karşı çıktılar. Meclisteki saldırılar göstermektedir ki anayasa değişikliği ile doğru yoldayız. Sizlerin sayesinde daha güzel günler olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın da konuşmasında, 26 yıl önce üye bulmakta zorlanan MÜSİAD’a bugün üye olmak için bir yarış olduğunu belirterek bunun Türkiye’deki değişimin bir işareti olduğunu kaydetti ve
“Türkiye’de millileşme yönündeki değişimin bir işaretidir bu. Tabi Türkiye millileştiği ölçüde de dışardan taaruz, tecavüz, saldırı artıyor. Bu geçmişte de böyleydi gelecekte de böyle olacak. Bize düşen düşman var demek değil, düşmana karşı çareyi bulmaktır. Geçmişte atalarımız, dedelerimiz buldu. Biz de bulacak ve her türlü kaosun içinden çıkacağız” dedi.

Oğuz Fındıkoğlu başkanlığındaki yönetim kurulu şu isimlerden oluştu; Fırat Barut, Fatih Alkan, Ayhan Efe, İlhan Uhray, Ahmet Sevgilioğlu, Sabit Tavil, Mustafa Şensoy, Mustafa Akif Özmat ve Mustafa Yeniçerioğlu.

Denetleme Kurulunda ise Hüseyin Kaymakçıoğlu, Nevzat Birgen, Mehmet Necati Kaykanacı yer aldı.

MÜSİAD Genel Kurulu’na Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, MÜSİAD Genel Merkez Yurtiçi Teşkilatlandırma Komisyon Üyesi Osman Çalışkan, DSi 23 Bölge Müdürü Sait Umucu, Defterdar Ali Ateş, SGK İl Müdürü Zafer Şimşek, Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü ve Birlik Vakfı Başkanı Reşat Arsak, DHMİ Havalimanı Müdürü Mustafa Konca, Kastamonu Ticaret Borsası Y.K.uyesi Ömer Yüksel, KOSGEB Kastamonu Müdürü Nevzat Erol, Yol-iş 1 nolu Sendika Başkanı Mehmet Çelik, Yol-iş 2 nolu Sendika Başkanı Sadık Düzgün, Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, KASTOD Başkanı Mustafa Gün, Eğitim Bir-Sen Şube başkanı Orhan Sancaktaroğlu, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Fatih Köse, TÜGVA İl Temsilcisi Burak Aslan, sıra kurum ve kuruluş müdürleri ile STK temsilcileri katıldı.