Hem yenileme hem tasarruf

Özel İdare makine parkında araç sayısı 352 oldu. Masraflı araçlar atölye yerine hurdaya ayrılıyor.

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkcı, dünkü oturum öncesinde Özel İdare’nin makine parkındaki son durum ve araç alımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kastamonu İl Özel İdaresi bünyesinde şu an itibariyle 352 aracın bulunduğunu söyleyen Mehmet Kayıkcı, 1975 yılından günümüze kadar olan süre içerisinde araç alımlarıyla Meclis üyelerini bilgilendirdi ve son iki yıl içerisinde de 53 aracın Özel İdare’ye dahil olduğunu hatırlattı.

Mehmet Kayıkcı, “Makine parkımızı güçlendirmeyi 2016 yılında da sürdüreceğiz. Yeni alımlarla birlikte kurumumuzun makine parkını hem güçlendireceğiz hem de yenileyeceğiz. Bu yıl alınan araçların ilçelere aktarılması noktasında hep birlikte bir çalışma yapacağız. Modeli geçmiş, çok arıza yapan araçların artık kızağa çekilip hurdaya ayrılması gerekiyor. Valimizin de bir talimatı var. Masrafı çok olan araçları artık İl Özel İdaresi atölyeye göndermek yerine hurdaya kaldırıyor. İlçelerdeki makine gücümüzü güçlendirerek, yerinden müdahalelerle işleri daha pratik çözme yoluna gideceğiz” şeklinde konuştu.

İGM’nin dünkü oturumunun ilk gündem maddesinde ise Taşköprü Kaymakamlık lojmanının yakılıp yeniden yapılması hususunda Plan Bütçe Komisyonu’nun bir çalışma yapması kararlaştırıldı.

Yine İhsangazi Orman İşletmesi Müdürlüğü tarafından dikili ağaç satışının müteahhit firmalara yapılması dolayısıyla orman köylüsünün mağdur edildiği yönünde gelen bir önerge üzerine hazırlanan Orman Koruma ve Erozyonu Önleme Komisyonu’nun raporu görüşüldü. Hazırlanan raporda yapılan işlemin tamamen yasalara uygun olduğu belirtildi. Bunun üzerine İhsangazi’nin MHP’li İGM üyesi İlhan Bozahmetoğlu, komisyon raporunun aksine köylünün mağdur durumda olduğunu ve İhsangazi’de köylünün bu konudaki zararının 400 bin liraya yakın olduğunu belirtti. Bozahmetoğlu, gerekirse konuyu mahkemeye de taşıyacaklarını belirtti.

İGM’de dün ayrıca Havalimanı’nda bulunan eski Turizm Eğitim Merkezi’nin yıkımı ile ilgili karar da görüşüldü. Söz konusu binanın yıkılarak yerine Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından Havalimanı Eğitim Tesisi ve Misafirhane yapılacağının belirtilmesi üzerine, yıkım kararı Meclis üyeleri tarafından da uygun görüldü.

İGM’de son olarak İnebolu KorupınarKöyü’de vatandaşın geçim kaynağı olan seralarda sulama sorununun bulunduğu belirtilirken, bu konuda hazırlanan Gıda Tarım ve Hayvancılık Komisyonu raporu görüşüldü.