HKP, Liman’ın satışını Danıştay’a taşıyor

Nurullah Ankut’un Genel Başkanı olduğu Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), İnebolu Limanı’nı da kapsayan özelleştirme işlemiyle ilgili oldukları için haklarında suç duyurusunda bulunduğu kişiler için takipsizlik kararı verilmesi üzerine konuyu Danıştay’a taşıyacağını açıkladı.

HKP’li hukukçuların yaptığı konuyla ilgili açıklamada, “Kamu değerlerinin peşkeşine dur diyeceğiz! Peşkeşçilerin peşini bırakmayacağız!” denildi ve “Tüm bu kamu mallarını-değerlerini neredeyse ederinin binde birine peşkeş çekenler ve peşkeşi alanlar, bilerek ve isteyerek kamu zararına sebep oldukları ve böylece irtikap suçunu, nüfuz ticareti suçunu işlediklerinden; ve bu oranda kamu zararını bilerek gerçekleştirenler açısından ise görevi kötüye kullanma suçu oluştuğundan, Ahmet Aksu (Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili) , Osman İlter (Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı), Sami Ölmeztoprak (Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı), M. Şükrü Doğan (Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı), İ. Halil kırşan (Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı), Mehmet Cengiz (Cengiz İnşaat A.Ş’ye bağlı Eti Bakır A.Ş Sahibi/ Başkanı) ve ortakları haklarında suç duyurusunda bulunmuştuk. Bir hafta içinde, memur suçları savcılığından Mehmet Cengiz hakkında ‘Kovuşturmaya Yer Olmadığı’ve özelleştirme memurları hakkında da ‘İşleme Koymama’ kararı çıktı. Bu sürat bu kez bizleri de şaşırttı!” ifadesi kullanıldı.

HKP’li hukukçuların açıklamalarının sonunda şöyle denildi:

“Açıkça görüleceği üzere, Savcılığın bu kararı bir görev suçu kapsamındadır aynı zamanda. Ancak biz, Kuvayi Milliye değerlerimizin, Kamu mallarımızın böylesine peşkeş çekilmesine, vurgun edilmesine sessiz kalmayacağız, göz yummayacağız.

HKP avukatları olarak, Savcılığın her iki kararına da itiraz ettik ve ‘işleme koymama kararı’na karşı Danıştay nezdinde dava açtık.”