Olukbaşı Camii'nin temeli atıldı

 

_MG_2792Olukbaşı Camii’nin temeli dün düzenlenen törenle atıldı. KASKİ arazisi hemen yanı başında yer alan Olukbaşı Camii’nin yıkılıp, yolun diğer yakasına yeniden inşa edilecek olması nedeniyle, dün yeni camii için temel atma töreni düzenlendi. Törene Vali Şehmus Günaydın, Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve İl Müftüsü Osman Aydın’ın yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

1500 metrekare inşaat alanına sahip olan ve tamamlandığında 1300 kişinin ibadet edebileceği bir camii inşa edeceklerini söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Mevcut cami 350 metrekareydi ve yeterli gelmiyordu. Bu yapmış olduğumuz camimiz bin 500 metrekare inşaat alanına sahip. Yaklaşık bin 300 civarında vatandaşımızın aynı anda ibadet edebileceği bir cami olacak. Kısa süre içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Önünden geçen yol ile birlikte dereyi kapatmak suretiyle burada geniş bir alan oluşturup insanlarımızın kullanımına açmayı düşünüyoruz. Tabi ortadan çevre yolu geçmesi sebebiyle geliş gidişler sıkıntı oluyordu. İnşallah bundan sonra bu civardaki vatandaşlarımız camilerinde istedikleri gibi ibadetlerini yapabilirler. Yine biraz daha ileride baraj yolu istikametinde çok güzel bir cami daha inşa ediliyor. Taban alanı 600 metrekare ve üç katlı, toplamda bin 800 metrekare kapalı alana sahip büyük bir camimiz daha olacak” dedi.

Bölgenin hızla geliştiğine de dikkat çeken Başkan Babaş, “Yeni bir proje daha başladı. Olukbaşı’ndan itibaren baraja kadar dere ıslahı. Şu anda ihalesi yapıldı ve müteahhit kısa zamanda başlayacak. Yani bölgeye hitap edecek; ibadethaneler, kurumlar, kuruluşlar, ihtiyaç olan yapılar buralara yapıldığında şehrin büyük bir ivme kazanacağını düşünüyoruz. Hastanemizin de Kuzeye gidecek olması bu bölgeye daha da çok yatırımın gelmesini gerektiriyor diye konuştu.

Kastamonuda camilere ciddi manada önem verdiklerini de ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Son zamanlarda camilerimizin temizliği ile ilgili sayınValimiz Şehmus Günaydın’ın da destekleriyle personeller görevlendirdik. Camilerin temizliğine dikkat ediyoruz. Dış bakımlarına, ihtiyaçlarına, fiziki yapılarına ne tür eksikleri varsa elimizden geldiği kadar destek vermeye çalışıyoruz dedi.

Kastamonu’nun İstanbul’la eşdeğer sayıda camiiye sahip olduğunu söyleyen Milletvekili Metin Çelik ise “Böyle güzel bir hizmetin temel atma töreninde bir arada olmaktan dolayı mutlu ve huzurluyuz. Inşallah Sayın Başkanımızın da ifade ettiği gibi bu cami bu bölgeye ayrı bir renk ve değer katacak. Kastamonu, cami sayısı itibariyle İstanbul’la neredeyse eşdeğer. Bunu Diyanet İşleri Başkanımızda geldiğinde ifade etmişti. Biz il olarak camilerimize çok değer veriyoruz. Geçmişten bu güne atalarımızın izinden gidiyoruz. Bu camimiz de inşallah bu değerler içerisinde yerini alacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Cami, okul gibi hayır işlerinde imzası olanların öldükten sonra amel defterinin kapanmadığını söyleyen Vali Şehmus Günaydın da camiilerin giderlerini karşılamak için önemli bir projeyi hayata geçireceklerini söyledi.

Cami bahçelerine ceviz ağacı dikeceklerini ve bu cevizin geliriyle camilerin bazı ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacaklarını da açıklayan Vali Günaydın, “Vefatından sonra amel defteri kapanmayanlardan bazıları da cami, okul gibi insanların istifadesine sunduğu eserleriyle ortaya çok ciddi bir hizmet koyan insanlardır. Kesindir ki vefatlarından sonra da burada yapılan ibadetlerden pay alacaklardır. Burada yapılan hasenattan da pay alacaklardır. Allah, onlardan razı olsun. Ben bu doğrultuda, bu anlayışla bu caminin yapılmasında emek veren, katkı ve destek veren herkese teşekkür ediyorum. Camilerimizle ilgili birkaç şey de ifade etmek istiyorum: cami sayısı olarak bir hayli fazla camimiz olan bir iliz. Tabi bunların temizliği ve bakımı konusunda valilik ve belediyeler başta olmak üzere bütün kurumlar iş birliği yapıyor. Çünkü dinimiz temizlik dinidir. İbadet ettiğimiz yerlerin de temizliği için üzeimize düşeni yapmaya gayret ediyor, çalışıyoruz. Aynı zamanda bu sene inşallah camilerimizin bahçesine de 20 bin civarında ceviz dikeceğiz. 2 bine yakın camimiz var. Bu cami bahçelerine dikeceğimiz cevizlerin gelirleri de tamamen bu camilerimizin bakım, onarım ve temizliği için kullanılacak” ifadelerini kullandı.

Şehrin girişine yapılan camiinin tamamlandığında Allah’ı, İslam’ı ve Peygamberi hatırlatacak nadide bir eser olacağını belirten İl Müftüsü Osman Aydın’ın duasıyla birlikte temeli atılan Olukbaşı Camii’nin en kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.