Ilgaz’a ilgi artışı

Otel yetkilileri, Ilgaz Dağı’na bu yıl itibariyle beklediklerinden fazla bir ilgi olduğunu söyledi. Hafta sonu yoğunluk nedeniyle telesiyejler önünde kuyruk oluştu.

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Ilgaz Dağı’nda, dün sabah yapılan ölçümlerde kar kalınlığının 80 santimetreye ulaştığı belirtildi. Hava sıcaklığının eksi 5 derece olduğu zirvede, tatilciler kayak yapmanın keyfini doyasıya yaşıyor. Ilgaz Dağı’ndaki oteller, hafta sonu yüzde 100 doluluk oranlarına ulaşırken, hafta içi yer yer boşluklar olduğu belirtildi. Hafta sonunu kar ve kayak keyfiyle geçirmek isteyenlerin yanı sıra komşu illerinden tur otobüsleriyle gelenler, Ilgaz’ın eşsiz doğasında kayak yaparken gönüllerince de eğleniyor.
Başta Kastamonu’ya yakın iller Ankara, Samsun, Bartın, Karabük, Çankırı ve Zonguldak olmak üzere aralarında İstanbul’unda bulunduğu çok sayıda kentten kayak sporcuları ve meraklıları Ilgaz Dağı’nı tercih ediyor.
Özellikle çocuklar ve gençler, eğitmenlerden kayak dersleri aldı. Eğitimli olanlar ise, kayak parkurunda kaymayı tercih etti. Yoğunluk nedeniyle telesiyejler önünde uzun kuyruklar oluştu. Kar yağışının sürdüğü Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda iş makineleri yolların kapanmaması için sürekli çalışma yürütüyor. Dağa, zincirsiz ya da kar lastiği olmadan çıkılmıyor.
Otel yetkilileri, Ilgaz Dağı’na bu yıl itibariyle beklediklerinden fazla bir ilgi olduğunu söyledi. Ocak ayından itibaren ciddi yoğunluk yaşamaya başladıklarını ifade eden yetkililer, “Vatandaşların kayak merkezine ilgisi bizleri memnun etti. Tesislerimiz müşterilerle doldu. Kimi müşterilerimiz kayak eğitimi alıyor, kimileri ise zaten tecrübeli, bu sporu yapıyor. Eşsiz doğal güzellikleriyle tanınan dağımızda, tatilcilerimiz güzel vakit geçiriyor” dedi.