“Kurallarımıza uymayana taviz yok”

Geçtiğimiz gün S.S. Güven-Tur Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi (Güven-Tur) Başkanı Faruk İslamoğlu, kooperatif olarak kırmızı çizgilerinin olduğunu, kurallarına uymayan üyelere tolerans tanımadıklarını ve bunu kimsenin aşmasına da izin vermeyeceklerini söyledi.

İslamoğlu, yaşanan sıkıntılardan ötürü her yıl 2-3 üyeyi men ettiklerini de hatırlattı ve Türkiye’nin en büyük servis kooperatifi olduklarını söyledi ve büyüklüğün sadece sayı ile değil yeniliklerle de olması gerektiğini ifade etti.

Güven-Tur Başkanı, gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda açıklamalarda bulunurken şunları söyledi: “ 5-6 kişi ile kurulan bir kooperatif bugün 360 üye sayısı ile kendisini de yenileyen 12 yaş üstü araçlara da izin verilmeyen Türkiye’nin en büyük servis kooperatifi konumuna geldi. Bunda elbette kurucu başkanım devamındaki başkanların katkıları olmuştur. Son zamanlarda yaşadığımız en büyük sıkıntı ücrettir. Ücretlerimiz Şubat ayında yarım ücret olarak alınacak. Ocak’ta tam ücret Şubat’ta yarım ücret olacaktır. Burası 360 kişilik kooperatif, sürücülerin tamamını eğitmemiz mümkün değil. Bazı durumlardaki sıkıntılarda taviz vermedik vermeyeceğiz. Her yıl 2-3 kişiyi men etme durumunda kalıyoruz. Bu yıl Vali Aydın Arslan Okulu’nda bir sıkıntı oldu. Onunda aynı gün çıkışını verdik. Büyüklüğümüz sadece sayımızla değil kalitemizle olsun istiyorsak eleştiriye açık olmamız lazım. Yaşanan sıkıntılarda her zaman sorumluluğumuzu alıp çalışmalar yapıyoruz.”

Birkaç bölgede öğrenci alırken sıkıntı yaşadıklarını da ifade eden İslamoğlu, “ Şehir merkezinde birkaç mevki var öğrenci indirip bindirirken sıkıntı yaşadığımız bölge var. Kız Meslek Lisesi’nin önü yani Çengeller, Maliye önü ve Gazi Paşa İlk Öğretim Okulu’nun önünde sadece okul servislerine özel duraklar yapılacaktı. İnşallah Belediye Başkanım bunu da en kısa sürede hayata geçirir diye düşünüyorum. Buraya okul taşıtları duraklamak için girecek durmak için değil. Öğrencilerin güvenliği için bunu düşünüyoruz. Servisçilerin kullanacağı yer sıkıntısı var. Bu halk içinde büyük sıkıntılara neden oluyor. Bu durum sağlanırsa halk açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Bir kişinin hatası bütün kooperatifi etkiliyor” diye konuştu.

“BÜTÜN ARAÇLARIMIZ KAMERALI OLACAK”

Gelecek yıldan itibaren bütün araçların kameralı olacağını ifade eden İslamoğlu, “Araçlarımızın yüze 60-70’inde kamera var. Bütün araçlarımızda kamera olmalı bunlar çok faydalı. Önümüzdeki yıl araçlarımızın hepsinde kamera olacak. Bunun sözünü veriyorum. Çalışma şartlarının içerisine kamera zorunluluğunu koyacağız. Son üç yılda 3 milyon 500 bin TL civarında bir araç değişimi yaptık. Araçlarımızı yeniledik. Bizim kaza oranımız sıfırdı ama son iki yılda iki tane kaza atlattık” ifadelerini kullandı.

Yaş sınırlaması hakkında da çalışma yaptıklarını da söyleyen İslamoğlu, “ Yaş sınırlaması için arkadaşlarımızla konuştuk. 63 yaş sınırı bizde sıkıntılara neden oluyor. Yaş ilerledikçe dikkat zayıflıyor. Bir de öğrenci servisi çok dikkat gerektiren bir iş olduğu için genel kurulumuzda bu yaş sınırını 58-60’a çekmeyi düşünüyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.