İnebolu işgalin kıyısından dönmüş!

20 BİN ASKERLE İNEBOLU’YU İŞGAL EDECEKLERDİ

Milli Mücadele’de cepheye gönderilen silah ve cephanelerin Anadolu’ya giriş kapısı olan Türkiye’nin İstiklal Madalyalı tek ilçesi İnebolu’nun 1920 yılında Yunanlılar tarafından 20 bin askerle işgal edilmek istendiği ortaya çıktı.

Yeni İnebolu gazetesi, Kanada’da yaşayan araştırmacı İnebolulu Birol Uzunmehmetoğlu’nun, Amerikan gazeteleri arşivinden ulaştığı işgal planını sütunlarına taşıdı.

1920 tarihli Indiana Daily Times ve Bellevue MI Gazette adlı gazetelerin sayfalarında yer alan haberlere göre, Yunanlılar, silah ve cephanenin Anadolu’ya giriş kapısı olan İnebolu’yu 20 bin askerle işgal etmek için hazırlıklara başlamışlar.

FRANSIZ VE İTALYANLAR ENGELLEDİ

Uzunmehmetoğlu’nun ulaştığı Amerikan gazetelerinde yer alan haberlere göre, Yunanlılar’ın işgal planını Fransız ve İtalyan protestoları engellemiş.

Bununla ilgili “Fransızların ve İngilizlerin Düşmanı” başlıklı ve İstanbul çıkışlı haberin Türkçe çevirisi şöyle:

“İstanbul- Mustafa Kemal Paşa, İngilizlerin ve Fransızların İslam dünyasının ezeli düşmanı olduğunu belirten ve Almanya ve Bolşeviklerle ittifak kurduğunu açıklayan bir bildiri yayınladı. Mustafa Kemal, birliklerini Bilecik’te son bir direniş için hazırlıyor. Afyon’un Yunanlılar tarafından ele geçirilmesinin, Mustafa Kemal’in ordusunun yıkılmasına neden olacağına inanılıyor. Fransız ve İtalyan protestoları  20.000 Yunan askerinin İnebolu’dan karaya inişini engelledi.”

MUSTAFA FAKAZLI’NIN DEĞERLENDİRMESİ

Yerel tarih araştırmacısı ve Diş Hekimi Mustafa Fakazlı da, Kanada’dan Birol Uzunmehmetoğlu’nun ulaştırdığı gazete kupüründeki haberle ilgili yaptığı değerlendirmede, “İnebolu’dan eğer Yunanlılar çıksaydı, bizi dört bir tarafından sarılmış, nefes alamayacak, bu kurtuluş mücadelesini daha başından başlatamayacak bir noktaya getirmiş olacaktı” dedi. (Yeni İnebolu Gazetesi)