İnebolu TSO Başkanı’ndan duyarsızlık tepkisi

İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şakir İşeri, İnebolu Limanı’nın satış ihale şartnamesine kapasite artırım zorunluluğu getirilmesiyle ilgili çağrısını da içeren açıklamalarına herhangi bir tepki gelmemesine “Liman gidiyor, Kastamonu uyuyor” diye tepki gösterdi,
İşeri, “Biz özelleştirmeden yanayız. Lakin bir özelleştirme İnebolu tüccarına katkı sağlayacak şekilde olmalıdır. Göçlerle beraber İnebolu’nun üstüne serpilen ölü toprağından kurtulmamız için tüm İnebolu’yu ve Kastamonu’yu duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.
İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şakir İşeri, İnebolu Limanı’nın satış ihale şartnamesine kapasite artırım zorunluluğu getirilmesiyle ilgili çağrısını da içeren açıklamalarına herhangi bir tepki gelmemesine “Liman gidiyor, Kastamonu uyuyor” diye tepki gösterdi .
Özelleştirme İdaresi’nin, 27 Kasım’da bir kez daha ihale edeceği ve son teklifleri alacağı İnebolu Limanı ihalesi şartnamesine, limanın 5 milyon ton kapasiteye çıkarılması, balıkçı barınağının kesinlikle projeye katılması ve bu şartların ihaleyi alacak kişiye günlü ve şartlı olarak verilmesi yönünde ibare konulmamasına tepki gösteren İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şakir İşeri, söz konusu açıklamasında, “Bu konuların sahip çıkılması yönünde milletvekillerine, Kastamonu ve Çankırı Valilerine, limana ihtiyaç duyacak, ihracat yapacak iş adamlarına, ‘Avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum, artık şu limana sahip çıkalım, yoksa mevcut hali ile satılacak. Bu şekliyle ihaleyi alacak olan, limana hiçbir şey yapmayacak. Limanın kapasitesinin küçük olduğunu geçtiğimiz günlerde limana sığmayan hamsi teknelerinde gördük. Bir çok tekne limana giremediği gibi onlar varken limana gemi de giremedi” demişti.
TEPKİ GELMEDİ
İnebolu Limanı hakkında yaptığı BU açıklamaya İnebolu ve Kastamonu’nun ileri gelenlerinden olumlu veya olumsuz bir tepki gelmediğini belirten Şakir İşeri, “27 Kasım 2015’de ihalesi yapılacak İnebolu Limanı hakkında İnebolu TSO olarak endişelerimiz var ve yaptığımız çalışmalar neticesinde endişelerimizin doğru olduğu kanaatine varıyoruz. 2013 senesinde İnebolu kamuoyuna vaat edilen hiçbir şeyin gerçekleşmemesine şahit oluyoruz” dedi.
ESNAFA BAVUL TİCARETİ ŞANSI
İnebolu Limanı ile ilgili isteklerini de sıralayan İşeri, şöyle devam etti: “Bizim isteklerimiz bir Ro-Ro iskelesi ve Kastamonu Kalkınma Vakfı’nın da dile getirdiği kruvaziyer iskelelerinin olmasıdır. Çünkü bu şekilde sermaye yapısı dar olan İnebolu tüccarı ve esnafına bavul ticareti şansı doğacaktır. Konteynır terminali ile Kastamonu, Çankırı ve İç Anadolu organize sanayilerinin Karadeniz kapısı olabiliriz. Balıkçı barınağı ve binalarının yapılması ilçede kayıtlı 480 balıkçının işine devam etmesidir.”
” ÖZELLEŞTİRMEDEN YANAYIZ”
“Sonuç olarak biz özelleştirmeden yanayız. Lakin bir özelleştirme İnebolu tüccarına katkı sağlayacak şekilde olmalıdır. Göçlerle beraber İnebolu’nun üstüne serpilen ölü toprağından kurtulmamız için tüm İnebolu’yu ve Kastamonu’yu duyarlı olmaya davet ediyoruz.”
Barış İLYASOĞLU