İŞGEM'de girişimcilere eğitim

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin hayata geçirdiği İŞGEM (İş Geliştirme Merkezi) projesinde, “Eğiticilerin eğitimi” programı başladı. Gün Otel’de başlayan eğitim programı 21 Mart tarihine kadar devam edecek.
Eğitim programının açılışına KESOB Başkanı Dursun Ergin ve Proje Koordinatörü Peter Milford da katıldı.
Yüzde 85’i Avrupa Birliği, yüzde 15’i ise Bakanlık kaynaklarından karşılanan ödenekler ile yapılan ve içerisinde toplam 38 işlik olan İş Geliştirme Merkezi’nin Kastamonu ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirten KESOB Başkanı Dursun Ergin, pilot olarak belirlenen 3 ilde yapılan İş Geliştirme Merkezleri’nin bir tanesinin de Kastamonu’da bulunmasının önemli olduğunu kaydetti.
Tokat, Malatya ve Kastamonu’da kurulan İş Geliştirme Merkezi’nin (İŞGEM) finansal desteğinin Avrupa Birliği tarafından organize edildiğini kaydeden Dursun Ergin, “Şu anda 3 aşamadan oluşan bu toplantının ana gayesi yeni iş kurmak isteyen girişimcilerimizin eğitimidir. Daha net bir ifadeyle girişimcilik dersi veren eğitimcilerimizi de eğitiyoruz. Bizim için bu eğitimlerin önemi oldukça büyük. Kastamonu’da yeni girişimcilerin ortaya çıkması bizler için de önem arz ediyor. Kuzeykent’te inşa edilen İŞGEM binamızın teslimini aldık. Nisan ayından itibaren girişimcilerimizi yeni binamıza davet etmeye başlayacağız” dedi.
Sağlam projeleri ile yeni iş kurma hayali kuran girişimcileri desteklemenin önemli olduğunu da belirten Ergin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gereken her türlü desteği vermek için çaba gösteriyoruz. Eğitimlerimiz 6 gün devam edecek ve 3 aşamadan oluşacak. İlk aşamada girişimcilik konusunda ana bilgiler verilecek. Daha sonra gruplara ayırma olacak ve örnek çalışmalar üzerinden teori geliştirilecek. 6’ncı günün sonunda alanında uzman olan eğitimcilerimiz kendilerini daha donanımlı hale getirerek eğitimlerini tamamlamış olacaklar.”