“Vefa borcumu ödemek istiyorum”

CHP’den Kastamonu Milletvekili aday adayı olan Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanı Hasan Şen, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, demokrasiye, insan haklarına, laikliğe, emeğe, üretim ekonomisine, üniter devlet yapısına ve bilimsel eğitime sahip çıktığı için CHP’den aday adayı olmayı tercih ettiğini söyledi.
Kastamonu’ya vefa borcunun olduğunu söyleyen Hasan Şen, kendini tanıtarak başladığı konuşmasında şunları söyledi:
“1957 yılı Kastamonu doğumluyum. İlköğrenimimi köyümdeki ilkokulda tamamlamamın ardından yatılı olarak Göl İlköğretmen Okulu’nda öğretim hayatıma devam ettim. Burada yatılı olarak okumamı benim milletim sağladı. Bu yüzden hep milletime ve vatanıma karşı bir vefa borcum olduğunu düşündüm. Aslına bakarsanız benim bu eğitimimi almam, cumhuriyetimizin bize bir kazanımıdır. Cumhuriyet olmasa ben asla buralarda olamazdım. Okulumdan mezun olduktan sonra Türk bayrağının dalgalandığı her yerde görev yaparız dedik ve yıllarca memleketimize faydalı bireyler yetiştirmek için gayret gösterdik. Son olarak Ankara’ya geldiğimde ise orada bir boşluğun olduğunu düşündüm. Kastamonuluların örgütleneceği bir dernek yoktu. Bunun için Ankara’daki hemşerilerimizle çalışma içerisine girdik ve bir dernek kurduk. ‘Dost + dost’ formülüyle büyüdük ve geliştik. Derneğimizdeki arkadaşlarımızla birlikte memleketimize nasıl faydamız olur diye düşündük. Kastamonu’nun nerede olduğunu bilmeyen insanlara, Kastamonu’da deniz olduğunu bilmeyen insanlara memleketimizi tanıtmaya karar verdik ve Başkent’te Kastamonu Günleri organizasyonunu gerçekleştirmeye karar verdik. Üstlendiğimiz bu organizasyonla ilimizin tanıtımı adına şu an İstanbul’da ve Bursa’da gerçekleştirilen Kastamonu Günleri ve Ankara’da diğer illerin de yaptığı tanıtım günlerine örnek olan başarılı etkinlikler yaptık. Daha sonra Ankara’da öğrenim gören Kastamonulu gençlerimiz Kas-Genç’i kurduk. Bu dernekle öğrencilerimize çeşitli burs imkanları sağlayarak öğrenim hayatlarında destek olduk. Kas-Genç’e üye olup mezun olan gençlerimizden çok başarılı olanlar oldu. Hala iletişimimiz devam ediyor. Memleketimizin tanıtımı adına faaliyetleri de yalnıza Başkent’te Kastamonu Günleri organizasyonuyla sınırlı bırakmadık. Başka çeşitli derneklerle irtibata geçerek yurtdışı ve yurtiçi memleketimizin tanıtımını gerçekleştirdik. Tüm etkinliklerimizin sonunda derneğimizle birlikte çalışan koromuza Kastamonu’nun bu milletin kurtuluş kavgasında verdiği desteği en güzel ifade eden Çanakkale Türkü’sü’nü söylettik.”
Siyasette neden CHP’yi tercih ettiğini de söyleyen Hasan Şen, “Çalışmalarımızda edindiğimiz bilgi birikimini siyasete atılarak halkımızın faydası için kullanmak amacıyla milletvekilliğine aday oldum. Kastamonu’dan aday olmak ise benim için gurur verici. Kastamonu’nun bu milletin kurtuluşu için yaptıklarıyla gurur duyuyoruz. Bu milletin başı ne zaman sıkışsa, Kastamonu hep sorumluluğunu üstlenmiş ve damarlarında dolaşan asil kandan gelen mücadele ruhuyla üzerine düşeni yapmış. CHP’den neden aday olmayı tercih ettiğimi açıklamam gerekirse de, demokrasiye, insan haklarına, laikliğe, emeğe, üretim ekonomisine, etnik ayrımcılığa karşı mücadeleye, kutsal değerlere, çevreye, laik ve bilimsel eğitime, barışa, üniter devlete sahip çıkmasından dolayı, kısacası Türkiye’nin birleştirici gücü CHP olduğu için tercihimi bu yönde kullandım. Kastamonu’dan CHP’nin vekil çıkarması çok önemli. Birlikte çalışarak, en az 1 milletvekili çıkarma hedefimize ulaşacağız. Bu vatana, millete hizmet etmek hem farzdır hem de sünnet. Bu anlayışla çalışacağız ve başaracağız” ifadelerini kullandı.