İYİ Parti de dolu afetini Meclis’e taşıdı

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı’nın ardından İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu da 13 Eylül’de ilimizde yaşanan dolu felaketiyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılması için TBMM başkanlığına soru önergesi verdi.

Milletvekili Nuhoğlu, soru önergesinde 6 bin 500 ev, 10 bin araç ve 6 binden fazla çiftçinin tarımsal ürününün zarar gördüğüne dikkat çekerek, şu soruları yöneltti:

“Söz konusu felaketle ilgili olarak hasar tespit çalışmaları yapılmış mıdır? Yapılmış ise hasar tespit tutarı ne kadardır? Mağdur olan vatandaş sayısı kaçtır? Tahsis edilen ödenekler hangi şartlara göre mağdurlara ödenmektedir? Bölgede yaptığımız inceleme ve görüşmelerde 4 milyon TL’ye yakın ödenek gönderildiği ve bu ödeneğin bazı mağdurlara ulaştırıldığı belirtilmiştir. Felaketin boyutu dikkate alındığında gönderilen ödeneğin yeterli seviyede olmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle ilave olarak herhangi bir ödenek gönderilecek midir? Gönderilecekse planlanan toplam ödenek tutarı ne kadardır ve ne zaman gönderilecektir?”

İYİ Parti İl Başkanlığı’ndan da söz konusu önergeyle ilgili olarak şu açıklamada bulunuldu:

“Bilindiği gibi 13 Eylül’de ilimizde şiddetli bir dolu felaketi yaşanmıştır. Dolu yağışı sonrası araçlar, evlerin mantolamaları ,çatıları, araçların cam ve kaportaları ile çiftçilerimizin evleri, daha da önemlisi geçimlerini sağladıkları ürünleri de büyük hasar görmüştür. Hasarlar küçük, orta, büyük olarak derecelendirilmiş, ancak çoğu hasar küçük statüsünde değerlendirilmiştir. Kasko’nun ödediği haricinde, zarar gören diğer araçlar için hanede kişi başına düşen gelir 483,64 lirayı geçerse ödeme yapılmayacağı açıklanmıştır. Bu, asgari ücretle geçinmeye çalışan 2 kişilik bir ailenin, güçlükle sahip olabildikleri ve dolu felaketinde hurdaya dönmüş araçları için destek alamayacakları anlamına geliyor. Köylünün ürün zarar tespiti yapılmış, ancak herhangi bir ödeme yapılıp yapılmayacağı, yapılacaksa ne zaman verileceği ve ödeme miktarı açıklanmamıştır.  Şehrimizde 13 Eylül’de yaşanan bu felaket pek çok Kastamonulu’yu mağdur etmiş olmasına rağmen, devleti yönetenlerin ilgisizliği ile karşılaştık. Şu ana kadar gönderilen 4 milyon liraya yakın paranın bu mağduriyetleri gidermekte çok yetersiz kaldığını gördük. Sosyal devlet olmanın gereklerinin yerine getirilmesini bekliyoruz.  İYİ Parti Başkanlık Divanı’nın “İyilik Kervanı Yollarda” programı kapsamında ilimizi ziyaret eden genel başkan yardımcımız ve İstanbul milletvekilimiz Hayrettin Nuhoğlu, Kastamonu’da yaşanan bu afetin sonuçlarıyla yakından ilgilenmiş, şehrimizde incelemelerde bulunmuş, gerekli bilgileri edinmiş ve konuyla ilgili Meclis’e soru önergesini vermiştir”