Kapıları rahmet açtı

Kastamonu’yla birlikte çok sayıda ilde sağanak etkili olunca, İçişleri Bakanlığı bu kentlerde cuma namazlarının cami avlu ya da bahçeleri yerine fiziki mesafe kurallarına uyulmak koşuluyla ibadethane içerisinde kılınmasına izin verdi.

 Koronavirus önlemleri kapsamında cuma namazlarının cemaatle kılınmasına konulan engel,74 günlük aradan sonra dün kalkarken, cami içlerinin kullanımını ise sağanak yağmur sağladı… İlk etapta, camilerin avlularında ve bahçelerinde kılınması kararlaştırılan cuma namazı, Bakanlığın sağanak yağış görülen yerler için dün almak gereği duyduğu kararla cami içlerinde eda edildi.

Kentin merkez camii konumundaki Nasrullah Camii’nde fiziki mesafeye göre belirlenen cemaat kapasitesi kısa süre içerisinde doldu. Maskesi ve seccadesi olmayanlar cami içerisine alınmadı. Cami içerisine giremeyen vatandaşlar namazlarını şadırvanbölümünde yine fiziki mesafe kuralına uygun olarak kıldı. Diyanet görevlileri cemaatin tek tek ateşini ölçtü, kolonya ikram etti.

16 Mart’ta cemaatle namaza kapatılan camiler ilk etapta öğle, ikindi ve cuma namazlarında cemaate açılacak. Bu vakitlerin dışında ise vatandaşlar fiziki mesafe kuralları çerçevesinde bireysel olarak namazlarını kılabilecekler.