Teknokent’e Başkan soluğu

Belediye, gerekli ödemenin zamanında yapılıp sürecin aksamaya uğramaması için Ticaret Borsası şirketinin Teknokent hissesini devraldı.

Başkan Vidinlioğlu, Belediye Meclisi’nin devrine onay verdiği hisseleri, ileriki dönemde, bu konuda talebi bulunan Kastamonu Kalkınma Vakfı’na devredebileceklerini söyledi.

 

Kastamonu Belediye Meclisi, olağanüstü toplandı.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun başkanlığında yapılan toplantıda,  Kastamonu Belediyesi’nin Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (TEKNOKENT), Kastamonu Ticaret Borsası Ağaç Orman Ürünleri Sanayi A.Ş.’ye olan hisseleri devralması kararlaştırıldı.

BaşkanVidinlioğlu, gündeme aldıkları konuyla ilgili şunları söyledi:

“Teknokent’te bütün kurucu ortakların hissesi belliydi. Teknokent’in mevzuatı gereği, her kurumun hissedarı olduğu oranın yüzde 25’ini hesapta bloke etmesi gerekiyordu. Hisselerin yüzde 75’likkısmı ise peyderpey ödenecekti. Bu noktada Ticaret Borsası’nın şirketinin hissedarlığı söz konusuydu. Ticaret Borsası 100 bin TL, şirketi ise 400 bin TL olmak üzere sermayedar olmuştu. 125 bin liranın cuma günü hesaba yatması gerekiyordu. Kastamonu Üniversitesi Rektörü beni aradı ve ‘Ticaret Borsası’nın ödemesi noktasında sıkıntı var’ dedi. Bende Teknokent’in önü kesilmesin diye onların payını Belediye olarak yatıracağımı ve hisselerini devralacağımı söyledim. Ticaret Borsası, 100 bin lira sermaye ile ortaklığına devam edecek, ama şirketinin ortaklığını biz devraldık ve 100 bin lira ödemeyi yaptık. Diğer payı da peyderpey yatıracağız.”

Galip Vidinlioğlu ayrıca Kastamonu Kalkınma Vakfı’nın da Teknokent’ten hisse almak istediğini, Ticaret Borsası’ndan almış oldukları hisseyi ilerleyen dönemde Kastamonu Kalkınma Vakfı’na devredebileceklerini de söyledi.