Kar mücadelesine destek talebi

Özel İdare Genel Sekreteri Karahasan, kışın yaşanacak kar mücadelesinde ihtiyaç halinde bazı köy yollarında Karayolları ekiplerinin destek vermesini talep etti.

Karayolları Bölge Müdürü Özendi, bu noktada mevzuat dışına çıkmalarının yasal sorunlar ortaya çıkarttığını belirtti ve Bakanlık veya genel müdürlükten yazılı bir emir gelmedikçe bu mümkün değil” dedi.

 

İl koordinasyon Kurulu toplantısında, önümüzdeki günlerde yaşanacak kar mücadelesiyle ilgili kurumlararası destek konusu gündeme geldi.

Karayolları Bölge Müdürü Hüsameddin Özendi, Özel İdare Genel Sekreteri Zafer Karahasan’ın kış mevsiminde ihtiyaç halinde bazı köy yollarında Karayolları ekiplerinin destek vermesi noktasındaki talebine yanıt verdi.

Kendilerinin yasalara bağlı bir kurum olduğunu söyleyen Özendi, “Kış programında tabii ki yardımlaşmamız gerekiyor. Fakat biz yasalarla bağlı bir kurumuz. Yani yol ağımız dışındaki yerlere bizim araç göndererek açma şansımız yok. Bu bir kanun maddesi. Ancak Bakanlığı’mızdan yada Genel Müdürlüğü’müzden bu yönde bir yazı gelmesi bir istisna. Bize yazılı haber gelmedikçe bizim araç gönderme yetkimiz yok” dedi.

Böyle bir olaya başvurduklarında karşılaşabilecekleri durum hakkında da açıklamalarda bulunan Özendi, “Eğer biz bu yol ağımız dışına aracı gönderdiğimizde ve bu aracın sürücüsüne bir şey olduğunda biz yasal sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu sefer hemen sendika bizi mahkemeye verebiliyor.  Ayrıca biz ana yolları açamadıkça, köy yollarının bir önemi kalmıyor. Bizim araçlarımız ana yollara zor yetiyor. Acil hasta gibi ekstra durumlarda insanlık gereği yardımda bulunuyoruz ama bunun dışında Karayolları’nı köy yollarına sokmak için lütfen sıkıştırmayın” diye konuştu.

KARAYOLLARI’NIN ÇALIŞMALARI

Bölge Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında da bilgi veren Hüsameddin Özendi şunları söyledi:

“Bu yıl Kastamonu’da 24 proje yaptık. Bu 24 projenin bedeli 7 milyar 544 milyon 144 bin TL’dir. Bu seneki ödeneğimiz 81 milyon 753 bin TL’dir. Kastamonu-İnebolu yolu güzergahında, Seydiler İnebolu kısmının ihalesi yapıldı. Şantiye kurulma çalışmaları başladı. TAŞIKO Kavşağı’nda çalışmalar devam ediyor. Yılbaşından öncede o kavşakta çalışmaları büyük ölçüde bitireceğiz. Devrekani Kavşağı’nda geçen sene yaşanan kazalar üzerine bir proje çalışması başlatmıştık. Proje çalışmamız tamamlandı. Acil olarak ihale edildi. Önümüzdeki hafta sözleşme imzalayarak, müteahhit firmaya Devrekani Kavşağı’nı farklı seviyeli kavşak yapması için teslim edeceğiz. Kırık Barajı üzerinde yol çalışmalarımız devam ediyor. Herhangi bir sıkıntı yok. Kastamonu-Araç yolunda ihale süreci yılan hikayesine dönmüştü. Nihayet sonuçlandırdık. Alan firma belli oldu. Çalışmalar başladı. Araç-Karabük arasında çalışma devam ediyor. Kastamonu-Taşköprü-Hanönü yolu için proje hazırlatıyoruz. Yatırım programına girerse, bu yolda düzenlemeler yapacağız. Azdavay-Pınarbaşı-Ulus yolunda 10 km’lik bir alanda çalışmalar devam ediyor. Daday-Eflani üzerinde de hızlı bir çalışma yapılıyor. İhsangazi-Araç yolunda firma çalışmalarını sürdürüyor. Tetek üzerinde çalışmalar devam ediyor. Sahil yollarında ciddi çalışmalarımız devam ediyor. Araç-Boyalı yolunda çalışmalarımız var. Ayrıca teşkilat olarak tarihi eser köprülerinin restorasyon çalışmaları yapılıyor”

ÇATALZEYTİN’İN SORUNU

Toplantıda Çatalzeytin Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz, Karayollarının yol güzergahında yaptığı menfez çalışmalarından dolayı ilçesini sel bastığını söyleyerek, çözüm bulunmasını istedi. Uğuz, “Biz bu konuda ilgili bir kurum bulamadık. Yamaçlardan su kontrolsüz bir şekilde ilçeye geliyor” sözleriyle sitemde bulundu.

Bunun üzerine Karayolları Bölge Müdürü Özendi de “Belediye ne için var? Çatalzeytin’i sel basıyor, Çatalzeytin Belediyesi ne yapıyor peki? Karayolları yol yaparken, yağmur sularının yola zarar vermemesi için yolun altında menfez yaparak yoldan uzaklaştırıyoruz. Yoldan uzaklaştırırken de vatandaşların zarar görmemesi için çaba sarf ediyoruz. Bunun da çözümü kolektör hattı yapmak. Buradaki sorun yağan yağmur sularından kaynaklanıyor. Ortada bir dere olmadığından da DSİ bir çalışma yapamıyor. Belediye niye var? Bu tür durumlarda tedbir almakta belediyelerin görevi. Neden illa bizden bekleniyor? Bu sel yol yapılmadan da önce Çatalzeytin’i basıyordu. Yolla alakası yok. Başkan çok ısrarlı bir şekilde hiçbir şey yapmıyor, bize yüklüyor” dedi.

Başkan Uğuz, çalışmalarla suyun kontrollü bir şekilde dereye akıtılmasını talep etti. Vali Karadeniz, teknik bir ekibin oluşturulup bölgede inceleme yapılması talimatını verdi.