“HES’ler yollarımıza ciddi zarar veriyor”

  • Özel İdare Genel Sekreteri Zafer Karahasan, HES’ler nedeniyle zarar gören yollar hakkında destek beklediklerini söyledi. HES olan yerlerdeki yollarda ciddi sıkıntılar olduğunu söyleyen Karahasan, “HES çalışması yapan firmalar yollarımızı ciddi şekilde bozuyor. Taahhütnameleri var, ama çok önemsemiyorlar. Ya da yaparız diyerek işi alıyorlar ama iş bittikten sonra ara ki adamları bulasın. Bu konuda biz hukuki yaptırımları uyguluyoruz, takip ediyoruz ama bu konuda işin kontrolünü yapan DSİ’den katkı bekliyoruz” dedi.

Özel İdare Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, kurum olarak aldıkları bütün işleri bitirme felsefesiyle hareket ettiklerinin bilinmesini istedi.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde bu felsefeyle ilerleyip Kastamonu’ya yıllarca kavuşamayacağı bir hastane kazandırdıklarını söyleyen Karahasan, “Tasfiye yönteminin tercih edilmemesi için her türlü mücadeleyi verdik, yoksa kolayı tercih edip tasfiye etseydik, burası da uzun yıllar atıl kalacaktı” dedi.

Bürokraside bir işi fesih etmenin çok kolay olduğunu belirten Tahir Zafer Karahasan, Kastamonu’da kavga çıkarılan tüm işlerin sonunun hüsranla sonuçlandığını da ifade etti.

Zafer Karahasan, HES’ler nedeniyle yollarda büyük zararlar oluştuğunu belirttiği Koordinasyon toplantısında, “HES çalışması yapılan yerlerdeki yollarımızda ciddi sıkıntılarımız var. HES çalışması yapan firmalar yollarımızı ciddi şekilde bozuyor. Taahhütnameleri var ama çok önemsemiyorlar yada yaparız diyerek işi alıyorlar ama iş bittikten sonra araki adamları bulasın. Bu konuda biz hukuki yaptırımları uyguluyoruz, takip ediyoruz ama bu konuda işin kontrolörleri DSİ’den katkı bekliyoruz” dedi.

Orman emvali taşıyan yüksek tonajlı araçlardan da yol noktasında sıkıntılar yaşadıklarını belirten Karahasan, “ “İl Özel İdaresi olarak bugüne kadar yol ve ulaşım hizmetlerinde 23 milyon TL harcama yaptık. 9 bin 350 kilometre yol ağımız var ve yap-boz çalışmalarımız çok oluyor. Yaptığımız yolların bozulma nedenleri arasında da yüksek tonajlı orman emvalinin nakliyesi ilk sırada yer alıyor. Bu konuda ben kolluk kuvvetlerimizden ve orman teşkilatından katkı bekliyorum” diye konuştu.